Haberler

Selanik’te Osmanlı eserinde bir ilk yaşandı

Selanik’te bir ilk yaşandı. Müslümanlar, belediye tarafından tahsis edilen Osmanlı eserlerinden biri olan Yeni Cami’de , bayram namazını ilk kez bir seçilmiş müftülük tarafından görevlendirilen imam ve müezzin ile kıldı.

Müslümanlar, Selanik Belediyesi tarafından tahsis edilen Yeni Cami’de bayram namazını kılmak için toplandı. Aralarında Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Avrupanın Sesi Gazetesi ve Haber Sitesi imtiyaz sahibi Mehmet Hasan’ın da bulunduğu yaklaşık 200 kişi bayram namazını ilk kez Batı Trakya’da seçilmiş müftülük tarafından görevlendirilen imam ve müezzin ile kıldı.

Cami, 2013 ve 2014 yıllarında da tahsis edilmiş, ancak Yunan hükümetinin devlet tarafından atanmış imam ısrarı üzerine namazda saflar boş kalmıştı.

İbadete açık camisi bulunmayan Atina’da yaşayan 300 bini bulan Müslüman, bayram namazlarını genellikle binaların bodrum katlarındaki derme çatma mescitlerde kıldı.

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan ve Türk Hava Yolları Selanik Müdürü  ile Avrupanın Sesi Gazetesi ve Haber Sitesi imtiyaz sahibi Mehmet Hasan bayramda bir araya geldi.

Atina’da yaşayan yüzlerce Müslüman, namazlarını kılmak için Moshato semtindeki Yunan-Arap Eğitim ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

Bu arada Başbakan Aleksis Çipras, sosyal medya hesabı üzerinden “Kurban Bayramı münasebetiyle Yunan Müslümanların ve ülkede bulunan tüm Müslümanların Kurban Bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur diler, bir kez daha birlikte yaşamanın ve dayanışmanın değerini vurgulamak isterim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu