Ana Sayfa Haber Sırakaya ‘Karantinaya tabi tutulmasının önüne geçmek için test merkezlerimiz hazır’

Sırakaya ‘Karantinaya tabi tutulmasının önüne geçmek için test merkezlerimiz hazır’

AK Parti İstanbul Milletvekili , TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya, sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: “Sağlık Bakanlığımız ve ilgili kurum kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler ve çalışmalar neticesinde yurtdışından Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelere geri dönüşlerinde karantina uygulamasıyla karşı karşıya kalmaması için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz.”

Sırakaya sosyal medya paylaşımında şu ifadelere verdi:

Türkiye’ye gelmek isteyen fakat yaşadıkları ülkelere geri dönüşlerde ilgili ülkelerin uygulayacağını ilan ettiği karantina uygulamalarından dolayı Türkiye’ye gelme konusunda tereddütte olan vatandaşlarımızın memleket hasretini sona erdiriyoruz.

Tatillerini, izinlerini Türkiye’de geçirdikten sonra yaşadıkları ülkelere geri dönecek vatandaşlarımızın karantinaya tabi tutulmasının önüne geçmek için test merkezlerimiz hazır.

Tüm sınır kapıları ve havaalanları başta olmak üzere 130 Covid-19 Test Merkezimizle yurtdışından gelen vatandaşlarımızın hizmetinde olacağız.

Tatillerini, izinlerini Türkiye’de tamamlayan vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelere geri dönmeden önce bu merkezlerimizde Covid-19 testlerini kolaylıkla yaptırabileceklerdir.

Covid-19 testleri semptom gösteren vatandaşlarımız için ücretsiz, semptom göstermeyenler için ise Halkbankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinden bulunan

TR: 700001200945200005000041

Hesap numarasına 110 TL havale yaparak test yaptırabileceklerdir.

Covid-19 test merkezlerimiz ödeme kabul etmemekte, sadece Covid-19 testiyle hizmet vermektedir.

Bu nedenle yurtdışından gelen vatandaşlarımız Halkbank’ın ilgili hesap numarasına havale yaptıktan sonra bu dekontla test merkezlerine gitmelerini özellikle rica ediyoruz.

Test sonuçları NEGATİF çıkan vatandaşlarımızın Türkiye’nin uygulandığı Covid-19 testini kabul eden ülkelerde Almanya, Avusturya, v.s gibi Avrupa ülkelerinde herhangi bir karantinaya tabi tutulmadan günlük hayatlarına devam edebilmelerinin önünü açmış bulunuyoruz.

Almanya, Avusturya ve benzeri Avrupa ülkelerine geri dönecek vatandaşlarımızın karantinaya girmemeleri için Covid-19 testlerini Türkiye’den ayrılmadan önce yaptırmaları ve yaşadıkları ülkelere 48 saat içerisinde vermeleri gerekmektedir.

Türkiye’nin uyguladığı Covid-19 testini kabul eden ülkelere geri dönüş yapacak vatandaşlarımız yaptırdıkları PCR testlerini 48 saat içinde yaşadıkları ülkelere vermeleri durumunda herhangi bir karantinaya tabi tutulmayacaktır.

Vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelere dönmeden önce Covid-19 testlerini yaptıracağı sınır kapılarımızda ve havaalanlarımızda yaşanacak yığılma ve yoğunluktan dolayı bir mağduriyet yaşamaması için bazı uyarılarda bulunmak istiyoruz.

Vatandaşlarımız Türkiye’ye gelmeden önce yaşadıkları ülkelerin Türkiye büyükelçiliklerinden veya konsolosluklarından ya da ülkeye gelir gelmez herhangi bir PTT noktasından e-devlet şifrelerini alırlarsa test sonuçlarına e-devlet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirler.

Vatandaşlarımızın Covid-19 test sonuçları, “e-devlet” sistemi içerisinde yer alan “e-nabız” uygulamasının raporlar kısmına aynı gün içerisinde yüklenecek ve vatandaşlarımız bu sonuçlara daha yoldayken ulaşıp, yaşadıkları ülkelerin yetkililerine bu sonuçları verebileceklerdir.

Ayrıca geri dönüş yolunda uzun kuyrukların oluşmaması için vatandaşlarımız https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yetkilendirilmis-tani-laboratuvarlari-listesi linkte yer alan merkezlerde Covid-19 testlerini yaptırarak sınır kapılarımıza yönelmesini önemle tavsiye ediyoruz

e-devlet üzerinde yer alan e-nabız uygulamasına yüklenecek test sonuçları Türkçe İngilizce olup, test sonuçları negatif çıkan vatandaşlarımız Türkiye’nin uyguladığı Covid-19 testini kabul eden Almanya, Avusturya gibi ülkelerde karantina uygulamasına tabi tutulmadan günlük ve sosyal hayatlarına devam edebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için her şeyden önemlidir.

Bu anlayışla yurtdışında yaşayıp tatil ve izin için Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın ve Mavi Kartlıların Covid-19 test sonuçları “pozitif” çıkmamarı halinde tüm hastane ve tedavi masrafları Türkiye’den sigortaları olup olmadığına bakılmaksızın ücretsiz olarak karşılanacaktır.

Bizler asli unsurlarımız olan sizleri çok özledik.

Gönül bağıyla bağlı olduğunuz anayurda, hasretini her an içinizde yaşadığınız memleketinize garip kalmamanız için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gerekli tüm çalışmaları yürütülüyor; sizlerin ana vatanla bağınızın kesilmemesi için elimizden geleni yapıyor, bundan sonra da yapacağımızın altını özellikle çiziyoruz.

Hiçbir şey sizlerle aramıza giremez.

Covid-19’la mücadele konusunda bölgesinin ve Avrupa’nın örnek ülkesi olan Türkiye, yurtdışından gelecek vatandaşlarımız ve misafirlerimiz için her türlü tedbirleri en iyi, en ince ve detaylı bir şekilde almıştır.

Attığımız bu yeni adımlarla birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza, kardeşlerimize ve misafirlerimize korkmadan, güvenle Türkiye’ye gelmeleri konusunda çağrıda bulunuyor, tatil için Türkiye’yi seçen herkese şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum.

Saygılarımla.