Gündem

Şizofren hastalığının bulaşıcı olduğunu öğrendik

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist ve Demokratlar Grubu’ndan Portekizli milletvekili Ana Gomes ile İngiliz aşırı sağcı politikacı Nigel Farage, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye hakkında küstah açıklamalarda bulundu. Vekil Gomes‘in, Erdoğan ve Türk halkı hakkındaki sözleri ve teröristlere sahip çıkan açıklamalarıyla büyük tepki çekti.
Her sözleriyle teröristlere sahip çıkan Ana Gomes, Erdoğan hakkında olçukça alçak sözler sarf ederek, Erdoğan’nın Türk halkını boğan biri olduğunu dile getirdi.
Gomes, “Türkiye’yi geçmişten bu yana “boğan” bir kişiden söz ediyoruz. Türkiye’yi yanlış yola saptırdı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne dönük bir yolda ilerlemesini isterdik. Türkiye belli bir süre zarfında AB yolunda ilerledi. İnsan hakları, demokrasi için Kopenhag kriterlerine uyulması büyük önem taşıyor. Evet oyu kullanmamın sebebi hapisten yeni çıkan Leyla Zana’nın söyledikleriydi. Sayın Erdoğan’ın darbe girişimini muhalefeti susturmak için kullandığını düşünüyorum. Daha önce birlikte çalıştıkları Gülen cemaatinden kişiler, Kürtler, gençler hedef alındı. Gezi eylemlerinde bu baskının başlangıcı görülmüştü. Türkiye’de Gezi eylemlerine katılan insanlar ile tanıştım. Muhalefetin Avrupalı düşüncelere sahip olduğunu gördüm. Her zaman her şey mümkün. Umudumu yitirmiş değilim. Erdoğan son yıllarda elini güçlendirdi, eleştiriyi yok etti. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor kendisi de yok olabilir. Türkiye’de canlı güçler var. Manipüle edilen seçimlerde Sayın Demirtaş hapishanedeydi. Avrupa Birliği’nin de söylediği gibi adil bir seçim değildi. Muhalefet partisi her şeye rağmen yüzde 30 oy oranına ulaştı. Ümitliyim. STK’lar ile ele ele çalışmak durumundayız. Her şey değişebilir. Türk halkı ekonomik gidişattan memnun değil. Bu durum baskıların sona ermesini sağlayabilir Türkiye Avrupa Birliği yolunda gitmezse insan hakları ve demokrasi konusunda gerileyecek demişti. Endişe verici olaylara şahit olsak da her şeyin düzeleceğini düşünüyordum. Ümitliydim. Türkiye’de birçok gazeteci tutuklu. Darbe girişiminden sonra durum daha da vahim hale geldi” ifadelerini kullandı.
Aşırı sağcı İngiliz Avrupa Milletvekili Nigel Farage ise “Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği’ne girmesi zorlaştı hatta imkansızlaştı” ifadeleri kullanan Farage “Zaten Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin parçası olması taraftarı değildim”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu