Gündem

Trabzon’da vatandaşlar döviz bozdurmak için kuyruğa girdi

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Trabzon’daki ve Doğu Karadeniz’deki bankalarda geçtiğimiz sene yıl sonu itibariyle mevduat hesaplarında bulunan para miktarı belli oldu.

Trabzonda döviz bozdurmak isteyen vatandaşların döviz ofislerinde adeta kuyruklar oluşturduğu ve Türk Lirası’nın kalmadığı ofislerde ise TL transferine kadar bekledikleri kaydedildi.

Türkiye Bankalar Birliği’nden derlediği verilere göre Doğu Karadeniz’deki mevduat hesapları dolar bazında değerlendirildiğine hesaplarda bulunan paranın 6 Milyar 46 Milyon Dolar olduğu görüldü. Bu hesaplarda bulunan paranın ise 1 Milyar 763 Milyon dolarının yabancı para cinsinden açılan hesaplar olduğu öğrenildi.

Mevudat hesaplarına göre en çok paranın 2 Milyar 446 Milyon Dolar ile Trabzon’da olduğu görülürken 1 Milyar 250 Milyon Dolar Ordu ikinci sırada yer aldı. Giresun’da 1 Milyar 22 Milyon Dolar, Rize’de 755 Milyon Dolar, Artvin’de 381 Milyon Dolar, Gümüşhane’de ise 193 Milyon Dolar değerinde mevduat hesaplarında para bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan bu hesaplarda bulunan paraların Türk parası cinsinden bulunduğu öğrenilirken yabancı para cinsinden Trabzon’da bulunan mevduat hesaplarında toplam 863 Milyon Dolar para bulunduğu öğrenildi.

61SAAT.COM

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu