Gündem

Trump dönememinde ABD’de ırkçılık tırmandı

ABD’de politika alanında yayın yapan Politico ve araştırma şirketi Morning Consult yaptığı ankette, ABD’nin Charlottesville kentinde düzenlenen gösterilerin birinci yıl dönümünde ülkedeki ırkçılığın Başkan Donald Trump döneminde tırmandığı kaydedildi. Ayrıca ankette devletler arası ilişkilerde de Trump dönemini başarısız buldu.

Ankete katılanların yüzde 55’i ülkedeki ırklar arasındaki ilişkilerin daha kötüye gittiğini belirtirken, yüzde 18’lik bir kesim bu konuda herhangi bir değişiklik olmadığını dile getirdi. Ankete katılan beyazlardan yüzde 51’i ırklar arasındaki ilişkilerin kötüye gittiğini ifade ederken bu oran Afrika kökenli Amerikalılarda yüzde 79, Latin kökenli Amerikalılarda da yüzde 60 oldu.

Söz konusu araştırma ABD’nin eski Başkanı George W. Bush döneminde yapıldığında katılımcıların sadece yüzde 16’sı Barack Obama döneminde de yüzde 37’si ırkçılığın arttığını belirtmişti.

Ülkede aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtları arasındaki gerilimi tırmandıran bu olay karşısında Trump’ın net bir tavır sergileyememesi de Amerikan kamuoyunda ciddi eleştiri toplamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu