Gündem

Trump’ın agresif ambargosu Amerikalıları vurdu

ABD Başkanı Donald Trump’ın dünya ticaretina başlattığı savaş, uyguladığı ambargo ve ek vergiler, Amerikan şirketlerini ve Amerikalıları işlerinden etti.

Trump, Çin mallarına yönelik ek vergileri, Çin’in ucuz üretimini baltalamaktı. Trump’ın o baltası dönüp dolaşıp Amerikalılara saplandı.

Fairfield’deki fabrikada Çin’den gelen elektronik ürünlerin montajı yapılıyordu. Çin mallarına konulan ek vergilerle fabrika sahibi daha fazla dayanamadı ve iflas etti.126 çalışanı işsiz kaldı. Kasaba halkı şu an Trump’a fena halde öfkeli.

Amerika’nın Güney Carolina’da Fairfield kasabasında bir fabrika vardı. Şimdi yok. Kepenk kapattı. Sebebi Trump.

Güney Carolina Senatörü Mike Fanning Trump’ın başlattığı ticaret savaşının Amerika’yı vuracağını söylüyor. Demokrat partili senatör Fairfield’de kapanan fabrika için “bu buzdağının görünen yüzü” ifadesini kullandı.

Amerika’nın da uluslararası piyasaların içerisinde yer aldığını hatırlatan Fanning, Amerikalıların da Trump’ın başlattığı bu girdapta boğulabileceklerini vurguladı.

Senatör Mike Fanning gibi düşünen Amerikalıların sayısı hiç de az değil. Tam 1100 Amerikalı ekonomist Mayıs ayının başında ABD Kongresine bir mektup yazmıştı.

1930 öncesi ABD yönetimi bugün Trump’ın yaptığının benzerini yapıp, dünya genelinde koruyucu ekonomi politikalarını tercih ediyordu. O dönemde Amerikalı ekonomi uzmanları kongreyi bir mektupla uyarmıştı. “Bu agresif politikadan vaz geçin yoksa bunun faturasını en ağır şekilde Amerikalılar öder” demişti. ABD yönetimi ekonomistlerin ikaz mektubunu önemsemeyip, saldırgan politikayı sürdürünce, ABD’de büyük buhran dönemi başlamıştı.

İşte Mayıs ayında ABD Kongresine gönderilen mektup, 1930’daki mektubun aynısı. 1100 ekonomist yıllar önce meslektaşlarının yazdığı uyarı mektubunu, noktasına virgülüne dokunmadan ABD Kongresine iletti. Mayıs ayında yapılan o uyarıya Trump aldırış etmedi ve gümrük savaşlarını başlattı.

Şimdi Amerikalı ekonomistler, büyük bunalım döneminin yeniden başlayıp, Amerikalıları vurabileceğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu