Haberler

Türkiye Diyanet Vakfı, Türk vatandaşlarının Ukrayna’dan tahliyesine destek veriyor

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaş nedeniyle Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşlarının tahliye çalışmalarına Türkiye Diyanet Vakfı da destek veriyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği koordinesinde Din Hizmetleri Müşavirliği ve Ukrayna’daki din görevlileri tarafından kiralanan otobüslere bindirilen, aralarında kadın ve çocukların da olduğu Türk vatandaşlarının Romanya-Ukrayna sınır kapısında Türkiye Diyanet Vakfı görevli ve gönüllüleri tarafından karşılandığını ifade etti.

Türkiye’nin tarihten bu yana her zaman mazlumun yanında yer aldığına dikkati çeken Açık, dünyanın neresinde yardıma muhtaç birisi varsa Türk Milletinin yardım elini oraya ulaştırmak için seferber olduklarını söyledi.

Savaşın ve mazlumun dili, dini, ırkı olmadığını, her canlıyı Allah’ın bir emaneti olarak gördüklerini dile getiren Açık, “Dün Suriye, Yemen, Afganistan, Filistin bugün de Ukrayna halkının yanındayız. İnşallah olmaz ama yarın da başka bir yerde savaş veya herhangi bir mağduriyet yaşanırsa yine orada olacağız. Ecdadımızdan aldığımız yardımlaşma mirasını yaşatmak için var gücümüzle gayret ediyoruz. Mazlumun diline, dinine, milletine bakmaksızın acıları dindirmek için seferber oluyoruz. Bugün de Ukrayna’daki vatandaşlarımız ve soydaşlarımız, Ukrayna halkı zor günler geçiriyor. Milletimizin destekleriyle onların yanında olarak yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Bölgedeki son vatandaşımız da tahliye olana kadar faaliyetimiz devam edecek

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçiliğinin Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşlarının tahliyesi için yoğun bir çaba sarf ettiğini ve bu çalışmaların başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü ifade eden Açık, şöyle devam etti:

“Vakfımız görevlileri, Din Hizmetleri Müşavirliğimiz ve bölgede görev yapan din görevlilerimiz aracılığıyla tahliye çalışmalarına destek oluyoruz. Kiraladığımız otobüslerle tahliye için bekleyen vatandaşlarımızı Romanya-Ukrayna sınırına taşıyor oradan da yine kara yolu ile İstanbul’a gelmelerini sağlıyoruz. Şuana kadar 4 otobüs vatandaşımızın bu şekilde tahliyesini gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Bölgedeki son vatandaşımız da tahliye olana kadar kadar faaliyetimiz devam edecek.”

Türkiye Diyanet Vakfı genel merkezden de ekiplerin Romanya-Ukrayna sınırına ulaştığını ve Ukrayna’dan çıkarak bu bölgeye ulaşan sivil halka kumanya ikramında bulunarak destek olmaya çalıştıklarını belirten Açık, “Ukrayna’da ilerleyen süreçte gıda başta olmak üzere ihtiyaç duyulabilecek insani yardım malzemelerinin temini ve gönderimi için gerekli planlamalarımızı da yaptık. Bu konuda AFAD ve Türk Kızılay’ı gibi devletimizin ilgili kuruluşları ile görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

Açık, Ukrayna halkına yardım ulaştırmak isteyen vatandaşların bagis.tdv.org adresinden veya YARDIM yazıp 5601’e SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabileceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu