Haberler

Türkiye genelinde ‘Ailece Camide Milletçe Duadayız’ etkinliği düzenlendi

Türkiye genelindeki tüm camilerde vatandaşlar, “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programıyla sabah namazında bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın çağrısıyla Türkiye genelinde “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” buluşması düzenlendi.

İstanbul

İstanbul’da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde “Sabah namazında ailece camide, milletçe duadayız” buluşmasına katılan Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra sabah namazını kıldırdı. Oldukça yoğun ilginin olduğu buluşmada, cami içinde yer bulamayan vatandaşlar dışarıda saf tuttu.

Namazdan sonra vatandaşlara hitap eden Erbaş, birçok insanın geçmişte İstanbul’un fethi için mücadele ettiğini belirterek, “Ama bu müjde Fatih Sultan Mehmet’e nasip oldu. İçinde bulunduğumuz bu büyük mabet Ayasofya, 86 yıl bugünü bekleyen, bir buçuk yıl önce temmuz ayında açılan fethin bir sembolü olarak, fethin yadigarı olarak, İstanbul’un ortasında merkezinde Müslümanlarla buluştu. Geçen yıl da tekrar cemaatine kavuştu, yeniden ibadete açıldı.” diye konuştu.

“Bu sabah burada, fethin sembolü olan bu camide Mekke’nin fethini andık. Hazreti Peygamberi andık” diyen Erbaş, şöyle devam etti:

“Allah Resulüne nasıl Mekke’nin fethi nasip olmuşsa, ecdadımıza da İstanbul’un fethi nasip oldu. Fethin sembolü olan Ayasofya’da buluştuk. Cenab-ı Hak günümüzü hayırlı eylesin, yılımızı hayırlı eylesin, fethimizi hayırlı eylesin. Bizleri içinde bulunduğumuz her türlü sıkıntıdan muhafaza eylesin. Salgın hastalıktan muhafaza eylesin inşallah.”

Ankara

Ankara’da da vatandaşlar bu çağrıya uyarak çocuklarıyla birlikte Kocatepe Camisi’ne geldi ve sabah namazını kılıp dua etti.

Namazın ardından vatandaşlara Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çorba ikram edildi.

Eskişehir

Eskişehir’de ve Kütahya’da vatandaşlar “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programında sabah namazında bir araya geldi.

İl Müftülüğünce Eskişehir’deki Reşadiye Camisi’nde düzenlenen programda, Hacı Bayram-ı Veli Camisi baş imam hatibi Ahmet Karalı tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Camiden çıkışta çorba ikramında bulunuldu.

İzmir

İzmir’deki camilerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programı düzenlendi.

Kent genelindeki 30 camide düzenlenen program kapsamında çok sayıda vatandaş, çocuklarıyla birlikte camilere gelerek sabah namazını kıldı.

İzmir İl Müftüsü Salih Sezik, Bilal Saygılı Camisi’ndeki programın ardından, sabah namazı buluşmalarını ilçelerde rutin bir şekilde yaptıklarını söyledi. Namazın ardından vatandaşlara Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çorba ve simit ikram edildi.

Kırıkkale

Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesinde vatandaşlar “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programında sabah namazında bir araya geldi. Kadınların da katıldığı programda, cemaate çay ve simit ikram edildi.

Kocaeli

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde vatandaşlar, sabah namazı buluşmasında bir araya geldi.

Çarşı Camisi’nde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okundu, sabah namazı kılındı. Yapılan duanın ardından vatandaşlara çorba ikram edildi.

Kütahya

Tarihi Ulu Cami’de düzenlenen programa katılan vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve dualar okudu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin ve Hac Hizmetleri Daire Başkanı Süleyman Sarı da konuşma yaparak, sabah namazının camilerde kılınmasının önemine değindi.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla sona eren etkinlikte katılımcılara Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çorba ikram edildi.

Malatya

Malatya Darende İlçe Müftülüğü, milli birlik, beraberlik ve manevi duyguların canlı tutulması amacıyla sabah namazında “Ailece Camide Milletçe Duadayız” etkinliği düzenledi.

Sabah namazı için Somuncu Baba Külliyesi Yeni Camisi’nde buluşan gençler ve aileleri, ilçe protokolü ve cami cemaati ile saf tutarak namaz kıldı. Yapılan duanın ardından vatandaşlara çorba ikram edildi.

Samsun’un Havza ilçesinde “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programı düzenlendi.

Kevser Camii’nde sabah ezanından sonra Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından sabah namazı kılındı, dualar edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu