Gündem

Türkiye göçmen politikasında dünyaya örnek tutumu

Dünyanın dört bir yanında ülkeler, yaşam savaşı veren göçmenlere ve “insanlığa” kapılarını kapatırken, Türkiye milyonlarca insana açtığı kucakla umudun ülkesi olmaya devam ediyor.

Resmin bir tarafında bebekler, oyun çağında çocuklar ve ölüm korkusu olmadan sürdürecek bir yaşam isteyen milyonlarca insan duruyor.

Orta Amerika, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde yaşanan savaş, açlık, terör gibi olaylar nedeniyle binlerce insan ülkelerini terk ediyor.

Ancak dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip “lider” ülkeleri, göçmenlere ülkelerinde yer olmadığını söyleyerek, kapılarını kapatmaya devam ediyor.

Göçmen taşıyan tekneler, gittikleri ülkeler tarafından reddedilerek günlerce deniz üzerinde kalıyor ve ölüme sürükleniyor.

Akdeniz, binlerce mültecinin cesedi ile mezara dönüşürken, Meksika sınırında binlerce asker, insanların ülkelerine girişini engellemek için sınırda nöbet tutuyor.

Bazı göçmenler ise, gitmek istedikleri ülkelerde hayallerinden bambaşka manzaralarla karşılaşıyor.

Aileler birbirinden ayrılıyor, kafeslerde tutuluyor, alüminyum folyo altında ısınmaya çalışıyor.

Resmin diğer tarafında ise milyonlarca mülteciye ev sahibi olmakla kalmayıp Afrin, Cerablus, El Bab gibi bölgelere yaptığı sınır ötesi harekatlarla gittiği yere barış ve huzuru götüren Türkiye var.

Savaştan kaçanlara Mehmetçik kucak açıyor.

Ortaya çıkan görüntüler, dünya karşısında Türkiye’nin göçmen politikasını, kelimelere gereksinim duymadan anlatmaya yetiyor.

SAYGI

SEVGİ

ŞEFKAT

UMUT

BARIŞ

YAŞAM HAKKI


Kaynak: TRT Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu