Haberler

Türkiye ile Tataristan arasındaki ticaret hacminin yüzde 40 arttı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya arasındaki temasların bölgenin güvenliği, refahı ve istikrarı için de oldukça önemli olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Temaslar bölgenin güvenliği, refahı ve istikrarı için çok önemli

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Moskova ziyaretinin ardından Kazan’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya geldi.

Çavuşoğlu, görüşmede ilişkilerin nasıl daha iyiye götürebileceğini ve gündemdeki konuları gözden geçirdiklerini, bunun yanı sıra Suriye ve diğer bölgesel konuları değerlendiklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, Minnihanov’un kendisini sürekli Kazan’a davet ettiğini belirterek, “Ben de kendisine hep söz veriyordum. Bugün bu sözümü tuttuğum için mutluyum ama dört sene olmuş. Dört seneden sonra tekrar gelebildim.” dedi.

Kazan’ın dört sene içinde geliştiğini ve güzelleştiğini gördüğünü söyleyen Çavuşoğlu, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Minnihanov’a teşekkür etti.

Minnihanov’dan Türkiye’ye teşekkür

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov ise Türkiye’nin Tataristan’a yönelik önemli yatırımları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk yetkililere teşekkür ederek, “Yatırımların yanı sıra çok sayıda Türk şirketi de farklı sektörlerde aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Tataristan arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 40 arttığına işaret eden Minnihanov, “Önümüzdeki süreçte de çok sayıda projeye birlikte imza atacağımıza eminim. Özellikle bazı ürünlerimizin Türkiye pazarına girebilmesi için dikkatli çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda Türk yetkili makamlarından da büyük destek görüyoruz.” dedi.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerinin de büyük önem arz ettiğini vurgulayan Minnihanov, “Türk ve Rus liderlerin benzer bakış açılarına sahip, stratejik ortaklar olmasından memnunum. Ancak Tatarların ve Türklerin geçmişi de daha da derine gidiyor. Bu tarihi daha da güçlendirmemiz çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu’nun Tataristan’ı ziyaret etmiş olmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Minnihanov, “Sayın Bakan fırsat bularak buraya geldi ve bundan mutluluk duyuyoruz. Bu, ortak çalışmalarımızın güçlendirilmesi gerektiğine yönelik bir işarettir.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu