Haberler

UID Genel Başkanı Kuş, “FDP yönetiminin ivedilikle girişimde bulunmasını bekliyoruz”

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Köksal Kuş, “Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Wolfgang Kubicki’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı hakaret dolu kelimeleri şiddetle lanetliyoruz” dedi.

UID Genel Başkanı Köksal Kuş, Alman siyasetçi Kubicki’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında kullandığı hakaret dolusu ifadelere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Kubicki’nin ifadeleri asla kabul edilemez

UID Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında “Kubicki’nin ifadelerinin asla kabul edilemez” vurgusunda bulunan Genel Başkan Kuş, “Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Wolfgang Kubicki partisinin Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeki Hildesheim şehrinde tertiplenen bir seçim programında yaptığı konuşmasında Sayın T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı hakaret dolusu kelimeleri şiddetle lanetliyoruz. 9 Ekim’de Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletinde düzenlenmesi planlanan eyalet seçimleri de kullanılan bu dil için bir gerekçe teşkil edemez” ifadelerini kullandı.

Yakışıksız ifadeler Alman siyasetine büyük zararlar verir

Yakışıksız ifadelerin Alman siyasetine büyük zararlar verdiğini söyleyen Kuş, “Kubicki bu hakaretvari açıklamaları ile öncelikle kendi onur ve kişiliğine sonrasında da gerek partisinin gerekse de temsil ettiği parlamentonun ciddiyetine zarar vermiş bulunmaktadır. Kubicki’nin ifadeleri asla kabul edilemez. Adı geçen kişinin bu yakışıksız ifadeleri Alman siyasetine büyük zararlar verdiğinin bilincinde olmalıdır ve aynı zamanda da kendisinin siyasi ve ahlaki derecesini gözler önüne sermektedir” diye konuştu.

Siyasetçi sorumluluk sahibi olmalı

“Sorumlu bir siyasetçi toplum barışına zarar verecek yaklaşımların yanı sıra kutuplaştırıcı sözler ve hakaretlerden kaçınmalıdır” diyen Kuş, açıklamasını şöyle tamamladı: “Siyasetçi olduğunu veya toplumun temsilciliğini yaptığını iddia edenler tepki ve eleştirilerini diplomatik bir dille ifade edebilmeyi öğrenmelidir. Sorumluluk taşıyan bir siyasetçi yaptığı hataları gördüğünde bunlardan dönebilen ve aynı zamanda özür dilemeden de çekinmeyendir. Bu vesileyle gerek FDP gibi köklü bir partiyi gerekse Federal Almanya Parlamentosunu temsil eden Kubicki’yi Türkiye Cumhuriyeti devletinden ve milletinden af dilemeye davet ediyoruz.”

Özür bekliyoruz

Sonunda bir basın mensubunun sorusuna binaen FDP’ye özür dileyene kadar oy verilmemesi gerektiğini ifade eden Kuş, “FDP’den özür bekliyoruz. Özür gelene kadar Türk kökenli seçmen toplumundan FDP’ye oy verilmeyeceği belirtiyoruz. Ekim ayında Aşağı Saksonya’da yapılacak eyalet parlementosu seçiminde bunun FDP’ye yansıyacağından eminiz. Parti yönetiminin ivedilikle girişimde bulunmasını bekliyoruz” dedi.

Gündeme ilişkin açıklamanın yapıldığı basın toplantısında, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Yönetim Kurulu ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) hazır bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu