Aile-SağlıkGenelHaberlerKültür-SanatMagazin

Werdohl’da kadınlar arasında güçlü bağ kuran etkinlik

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Werdohl beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Eyüp Sultan Camii’nde ‘Sohbet eşliğinde el işi akşamı’ etkinliği iki yıldır aktif olarak devam ediyor.

Her pazartesi günü gerçekleşen etkinlikte bayan din görevlisi Fatma Karagöl tarafından anne ve kadın, aile, eş, dost, arkadaş ve akraba ilişkileri gibi konularda verdiği sohbetler katılımcıların ilgisini çekiyor.

‘Sohbet eşliğinde el işi akşamı’nda kadınlar moral buluyor

18 ile 70 yaş arası caminin gönüllü kadın üyeleri ‘Sohbet eşliğinde el işi akşamı’ sayesinde hem el işi yapıyor, hem sohbet ediyor, hem moral buluyor, hem de cami hizmetlerine katkı sunuyorlar.

Din görevlisi Fatma Karagöl, ‘Sohbet eşliğinde el işi akşamı’na her yaş grubundan hanımların ilgiyle katıldığını söyledi.

Kadınlar hem sohbet ediyor, hem de el işi yapıyor

Sıcak ve samimi bir ortamda buluşulduğunu belirten Karagöl, “Bölgemizdeki hanımlar el becerileri konusunda oldukça maharetlidirler. Bu vesileyle hanımlarımız bu şekilde camimizde bir arada olmak, hem de güzel bir hasbihal ortamında el işlerini yapmak istediler.  Biz de hanımlarımızın varsa özel sorularını cevaplıyor, aile ve kadın gibi konularda onlara sohbetler veriyoruz. El işi yapmak isteyenler veya sadece samimi ortamda yer almak isteyen de geliyor. Etkinliğimiz iki yıldır aktif olarak devam ediyor.” diye konuştu.

Werdohl DİTİB Eyüp Sultan Camii Kadınlar Kolu başkanı Gülay Atik’te kadın kadına güzel sohbet ortamının ve el işi ile birbirleriyle paylaşımların olduğunu söyledi. Tüm hazırlıkları kadın kolları olarak kendilerinin yaptıklarını belirten Atik, bu güzel ortama hanımların eli boş gelmediğini, çay eşliğinde hasbihal ortamında moral bulduklarını dile getirdi.

Dernek yönetimine ve kadınlar koluna teşekkür eden 67 yaşındaki Gülümser Dönmez’de samimi ve güzel bir ortamda kadın kadına sohbet ettiklerini söyledi.

Kadın faaliyetlerine her zaman destek

Kadınlar kolu faaliyetlerine önem verdiklerini ifade eden dernek başkanı Fahrettin Alptekin ise, bu ve benzeri etkinliklerin kadınların bir araya gelerek kaynaşmalarına vesile olduğunu, DİTİB olarak kadın faaliyetlerine her zaman destek verdiklerini kaydetti. Alptekin, ayrıca bu etkinlikle hanımlar kendi aralarında hediyeleşme geleneğini de sürdürerek güzel örnek olduklarını ifade etti.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu