Haberler

YTB yurt dışında yaşayan 1 milyon 200 bin vatandaş ile temas kurdu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlar, soydaş ve akraba topluluklar ile ülkemizde burslu olarak eğitim gören uluslararası öğrenciler için 2019 yılında binlerce proje hayata geçirdi. Dünyanın dört bir yanında; eğitim, sağlık, hukuk, medya, ekonomi ve sosyal konular başta olmak üzere birçok programa imza atan YTB, milyonlarca kişiye ulaşarak gönül coğrafyası ve yurt dışı vatandaşlarla bağ kurdu

Yurt dışındaki vatandaşlar, kardeş, akraba ve soydaş topluluklar ile Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrencilere yönelik çalışmalar yürüten YTB, 2019 yılında da faaliyetlerini arttırarak sürdürdü. Bu kapsamda yurt dışı vatandaşlara yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarla 1 milyon 200 bin kişiyle temas sağladı. YTB tarafından yürütülen ve uluslararası öğrencilere ülkemizde burs imkânı sunan Türkiye Bursları Programına da 167 ülkeden 146 bin 600 rekor başvuru yapıldı. 2019 yılında kardeş ve akraba topluluklara yönelik gerçekleştirilen proje sayısı da 194’e çıkarıldı.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN MİLYONLARCA VATANDAŞA ULAŞILDI

Yurt dışında yaşayan vatandaşların bulundukları ülkelerdeki statülerinin yükselmesine katkı sağlayan ve onları yaşadıkları ülkelerde aktif bireyler kılacak çalışmalara imza atan YTB, 2019 yılında da bu alandaki çalışmalarına devam etti. 1 milyon 200 bin vatandaşla direk temas sağlayan YTB, yurt dışında yaşayan vatandaşların oluşturduğu 310 STK’ya proje desteklerinde bulundu. Yurt dışındaki gençler ve minikler için yürütülen eğitim ve Türkçe çalışmalarına ise 13 bin 470 öğrenci katıldı. YTB tarafından 2019 yılı boyunca yapılan gençlik çalışmalarında da 4 bin 936 genç yer aldı. 12 bin gence ise desteklerde bulunuldu.

GÖNÜL COĞRAFYASINA YÜZLERCE PROJE İLE EL UZATILDI

YTB, Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar çok geniş bir coğrafyada yaşayan soydaş ve akraba topluluklarla tarihi ve kültürel bağların yeniden inşası için 2019 yılında yüzlerce projeye imza attı. Bu kapsamda YTB, soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı coğrafyada gerçekleştirilen 70 etkinlikle 29 bin 134 kişiye ulaştı. Yine bu coğrafyaya yönelik yürütülen 54 eğitim programında ise 4 bin 134 kişi yer aldı. Farklı projeler kapsamında yürütülen 29 kültürel gezi etkinliğine de bin 319 soydaş ve akraba topluluklara mensup kişi katıldı. YTB tarafından basılan 17 kitap ise gönül coğrafyasına 31 bin 500 adet olarak dağıtıldı. 10 ülkeye ise 21 bin kitap-kırtasiye yardımı yapıldı. 2019 yılında kardeş, akraba ve soydaş topluluklara yönelik toplamda da 194 proje hayata geçirildi.

TÜRKİYE BURSLARINA REKOR BAŞVURU

YTB tarafından yürütülen “Türkiye Bursları” programı ile önemli bir eğitim merkezi haline gelen Türkiye, bu yıl da dünyanın dört bir yanından rekor sayıda başvuru aldı. 2019 yılında 167 ülkeden 145 bin 700 uluslararası öğrenci Türkiye’de eğitim almak için başvuruda bulundu.

Türkiye’de çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim alarak ülkelerine dönen mezunların ülkelerinde kurdukları Mezun Dernekleri sayısı da 2019 yılında 28’e yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu