Gündem

Yunan Hükümeti kardeş kavgası çıkarmaya çalıştı

Yunanistan – Seçek / Batı Trakya’da insan hakları ve demokrasi işleyişi bir kez daha Yunan polis devletinin engeline takıldı.

Yunanistan’da resmi dernek statüsüne sahip olan Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği’nin 10-11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenleyeceği “Tarihi Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri” bu yıl çevik kuvvet engeline takıldı.

Bugün “Tarihi Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri”nin yapılacağı alan, sabah erken saatlerden itibaren polis otoları tarafından yollar kapatıldı. Yunan Çevik Kuvvet ekipleri tarafından bölge halkının Seçek Yaylası’na geçişleri engellendi. Batı Trakyalı Türkler tahriklere kapılmadan, sağduyulu davranıp, taşkınlık yaratmadan uzun bekleyişin ardından bölgeden ayrıldı.

Yunan hükümetinin arzu ettiği olmadı

Bölgede yaşayan Alevi-Bektaşiler, kardeş kavgasını ateşlemeye, sanki Alevi-Sünni ayrımcılığı varmış gibi bir çatışma çıkarmayı çalışanlara bu fırsatı vermedi. Yunan hükümetinin arusu kardeş kavgasına gücü yetmedi. Aklıselim ve aynı kaderi paylaşan azınlık halk kargaşa ortamına prim vermedi.

Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği tarafından yapılan ilk açıklamaya göre, etkinliklerin 11 ve 12 Temmuz 2018 tarihlerinde Mehrikoz Futbol Sahası’nda yapılacağını duyurdu.

Malumat24.com olarak olayla ilgili fotoğraf karelerindeki görüntüleri Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığıyla değerlendirdik. M.H., “Her ne kadar aralarında bazı durumlardan ötürü anlaşmazlık oluşmuşsa da bu anlaşmazlıklar zamanla yerini geçmişte olduğu gibi yine birlik, beraberlik ve kardeşliğe bırakacak. Kişiler gelip geçicidir, asıl olan 700 yıllık bir tarihin ve gelenek göreneklerin, dini ibadetlerin şekli ne olursa olsun orada yaşaması, yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmasıdır. Oradaki kardeşlerimiz de bunun zaten farkında olduklarından dolayı bu oyuna gelmemekte kararlıdırlar” dedi.

E.R. de “Alevi kardeşlerimizi kullanarak, amaçlarına ulaşmak istediler. Başaramadılar, başaramayacaklar” sözleriyle ekleme yaptı.

Bu fotoğrafı 1994 gördüğünü söyleyen H.E. ise, “Azınlık olarak bir arada huzur içinde geçirmemizi bu hükümet istemiyor. Yazıklar olsun” iffadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu