Gündem

Yunan Hükümetine Batı Trakya Türkleri’nden yardım

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’nun aldığı karar ile Atina’daki yangınzederelere katkıda bulunmak üzere başlatılan yardım kampanyasında Batı Trakya Türkleri 48.130 euro yardım topladı.

Gümülcine, İskeçe ve Evros illerindeki camilerde toplanan 48.130 euro yangınzedelere ulaştırılmak üzere Yunan Hükümeti’nin açmış olduğu banka hesabına yatırıldı.

Danışma Kurulu konuya ilişkin Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde bugün basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe S. Müftüsü Ahmet Mete, milletvekilleri Ayhan Karayusuf ve Hüseyin Zeybek, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık ve Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet katıldı.

“Batı Trakya’daki Müslüman Türkler olarak bu acıyı paylaşıyoruz”

Danışma Kurulu olarak Atina’daki yangında hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına, ülkemize başsağlığı ve yaralananlara da acil şifalar dilediklerini belirten Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, “Allah’tan hiçbir millete ve ülkeye böylesine feci olayları nasip etmemesini niyaz ediyorum. Üzüntümüz ve acımız büyük. Hangi dine mensup olursa olsun insan insanoğludur, Hz. Adem’in çocuklarıdır, insan olarak değerlidir ve kıymetlidir. Bizler de Trakya’daki Müslüman Türkler olarak bu acıyı yürekten paylaştık ve paylaşıyoruz” dedi.

“Bunlar gönülden kopan ve gönülden verilen paralardır”

Şerif, toplanan yardımlar konusunda ise şunları söyledi: “Danışma Kurulumuz o günlerde toplanarak bölgemizdeki camilerde din adamlarımız vasıtasıyla para toplamaya karar verdi. Rodop ilinde 100 ve İskeçe’de 80 kadar camide halk Cuma namazı sonrası yardımda bulundu. Rodop, İskeçe ve Evros ilinde toplanan paraların miktarı 48.130 euro olup bugün ve dün Merkez Bankası’nda felakete uğrayanlar adına açılmış hesaba yatırdık. Bunlar gönülden verilen paralardır. Umarız bu yardımlar yerini bulur. İnşallah ülkemizde böyle bir felaketlerle karşı karşıya kalmayız, yaşamayız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu