Gündem

“10. İnsan Hakları Eğitim Programı” sona erdi

YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf: “Anavatanınız Türkiye, her zaman sizin (Avrupa ve ABD’de öğrenim gören üniversite öğrencileri) yanınızda olacaktır ancak sizlere de haklarınızı savunma ve insan hakları ihlallerini engelleme yönünde büyük görev düşüyor”

Uzmanlar tarafından Avrupa ve ABD’de öğrenim gören üniversite öğrencilerine yönelik, insan hakları, dini ve kültürel haklar, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, İslamofobi, Müslümanlara karşı nefret suçları, Türkiye’nin diaspora politikası ve uluslararası kuruluşlarda insan hakları mekanizmaları konularında eğitimin verildiği program tamamlandı.

Başkentteki otelde gerçekleştirilen programın kapanış törenine YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, Cenevre Adalet Müşaviri Dr. Ahmet Ulutaş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Yusuf, Türk vatandaşlarının önceden Avrupa’ya işçi olarak gittiklerini belirterek, durumun değiştiğini, yeni nesil Türk vatandaşlarının daha iyi yerlerde olduklarını söyledi.

“Karşılaştığınız sorunları sizler çözmek zorundasınız”

Yusuf, yurt dışındaki vatandaşların geçmişe nazaran daha farklı sorunlarla karşılaştıklarına işaret ederek, “Bugün, sizler Avrupa Türkleri olarak yaşamınıza devam ediyorsunuz. Bundan sonra karşılaştığınız sorunları sizler çözmek zorundasınız. Anavatanınız Türkiye, her zaman sizin yanınızda olacaktır ancak sizlere de haklarınızı savunma ve insan hakları ihlallerini engelleme yönünde büyük görev düşüyor.” diye konuştu.

YTB’nin 2010 yılında, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak amacıyla kurulduğunu kaydeden Yusuf, kurumun asıl görevinin yurt dışındaki vatandaşların, Türkiye medeniyeti ve kültürüyle bağlarını diri tutmak olduğunu vurguladı.

Dünyanın geldiği noktada, toplumları rencide edecek birçok olayla karşılaşıldığını dile getiren Yusuf, Türkiye’nin devlet olarak bunun karşısında durduğunu söyledi.

Yusuf, Avrupa’da yaşayan Türk öğrencilerin olumsuzluklar karşısında her zaman hukuki yolları tercih etmeleri ve illegal tepkilerden kaçınmaları gerektiğini belirterek, Türkiye’nin tüm kurumlarıyla öğrencilerin yanında olduğunu anlattı.

10. İnsan Hakları Eğitim Programı’na katılan Duisburg Üniversitesi öğrencisi Metehan Çapacı, Avrupa’daki İslamofobi ve ırkçılığa karşı YTB’nin bu programının çok önemli olduğunu belirtti.

Eğitimin pratik anlamda kendilerine çok şey kattığını vurgulayan Çapacı, “Burada aldığımız eğitimden sonra insan hakları çerçevesinde mücadelemize devam etmemiz çok önemli.” dedi.

Avusturya’da eğitim gören Innsbruck Üniversitesi öğrencisi Tuğçe Sinanoğlu da Avrupa’da benzer konularda eğitim aldıklarını fakat bireysel sıkıntıları olan İslamofobi ve ırkçılıkla ilgilenilmediğini ifade ederek, “Bu açıdan, YTB’nin sorunlarımızla ilgilenerek yardımcı olmasının bizlere çok büyük faydası oldu.” diye konuştu.

Program, katılımcı 38 öğrenciye sertifikalarının verilmesi ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu