Haberler

102 ülkeden 7825 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için başvuruda bulundu

Türkiye Diyanet Vakfının yurt dışından öğrencilere Türkiye’de eğitim imkânı sunan Uluslararası Anadolu İmam Hatip, Uluslararası İlahiyat Lisans ve Uluslararası İlahiyat Lisansüstü programlarına 102 ülkeden 7825 öğrenci başvuruda bulundu

Avrupa’dan Afrika’ya, Asya Pasifik’ten Latin Amerika’ya, Orta Asya’dan Balkanlara kadar birçok bölgeden öğrencilerin burs programına başvuruda bulunduğunu belirten Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, Vakıf olarak yurt içinde ve yurt dışında eğitim faaliyetlerini her zaman öncelediklerini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve İlahiyat Fakültelerin iş birliğinde uluslararası burs programlarını yürüttüklerini dile getiren İhsan Açık, “Hayırseverlerimizin de destekleriyle şu an Vakfımız himayesinde Türkiye’de 5.880 öğrenci eğitim görmekte. Ve bu sayı her sene üzerine koyarak artmakta, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere ev sahipliği yapıyoruz. Uluslararası öğrencilerimizin kendilerini en iyi şekilde yetiştirerek ülkelerinin makus kaderini değiştirecek bireyler olabilmeleri için ulaşım, konaklama ve burs gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak en iyi şekilde eğitim almalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

Geçen sene uluslararası burs programlarına 6689 öğrencinin başvurduğunu söyleyen Açık, “Öğrencilerin ve ailelerin burs programlarımıza her sene teveccühü artıyor, bu sene 102 ülkeden 7825 öğrenci burs programlarımıza başvurdu. Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne 3907, Uluslararası İlahiyat Lisans Programına 2951 ve Uluslararası İlahiyat Lisansüstü Burs Programımıza 967 öğrenci başvurularını gerçekleştirdi. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından ilgili ülkelerde yapılacak mülakatlarla Türkiye’de eğitim hakkı kazanan öğrenciler belirlenecek. 2022-2023 eğitim yılı için Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesine 540, Uluslararası İlahiyat Lisans Programına 200 ve Uluslararası İlahiyat Lisansüstü Burs Programı’na 80 öğrenci olmak üzere toplamda 820 öğrencimizi ülkemize kabul ederek eğitim almalarını sağlayacağız. Ülkemizde eğitim gören öğrencilerimiz milletler arasında gönül köprülerinin kurulmasına vesile oluyor. Özellikle Türkiye’nin tanıtımı noktasında gönüllü elçilerimiz olan öğrencilerimiz eğitim çalışmalarının bizler için ne kadar değerli olduğunu da gözler önüne seriyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu