Gündem

ABD’li komutan Amiral Stavridis, Trump’a Türkiye uyarısı yaptı

Eski NATO Komutanı Amiral Stavridis, “Trump, NATO’ya büyük katkı yapan Türkiye’nin önemini anlamalı. Kriz diplomasiyle çözülebilir. Türkiye’nin ayrılması NATO için felaket olur” dedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye aleyhine attığı tek taraflı adımlar ve tehdit politikası ABD’de de tartışma yarattı.

NATO’nun eski Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı Amiral James Stavridis, Bloomberg’e geçen hafta verdiği mülakatta, rahip Andrew Brunson krizinin ancak diplomatik yollarla çözülebileceğini söyledi. Stavridis, Trump’ın Brunson konusunda adımlar atarken Türkiye’nin NATO ittifakı için öneminin gözden kaçırılmaması gerektiğini belirtti.

‘RUSYA ALARMI’

Türk ordusunun Afganistan’dan Libya’ya kadar NATO’ya yaptığı katkıları gözlerinle gördüğünü belirten Stavridis şöyle konuştu: “Bu soruna bir numaralı çözüm, Türkiye’ye bir büyükelçi atamak. Hala orada elçimiz yok. Bu meseleyi diplomatik bir şekilde çözmeliyiz.” Türkiye’nin NATO’dan ayrılması ihtimalini yüzde 10 gördüğünü belirten Stavridis, bu olasılığın tartışılmasının kendisini şoka uğrattığını çünkü bunun oldukça kaygı verici bir gelişme olacağını söyledi. Türkiye’nin son günlerde Rusya ile yakınlaşmasının endişeleri daha da artırdığını belirten Stavridis, Türkiye’nin NATO’dan ayrılmaması için gerekçeleri de şöyle saydı: “Birincisi kapasitesi. Türkiye, NATO’daki en büyük ikinci orduya sahip. İkincisi jeopolitik açıdan en sorunlu bölgenin sınırında oturuyorlar. Üçüncüsü sembolik olarak, bugüne dek çok önemli bir şekilde öne çıkacak bir ülke NATO’dan ayrılmadı. Bu NATO için felaket olur.”

ABD TARİHİNİN ÜÇÜNCÜ KRİZİ

ABD Başkanı Trump’ı, temmuz ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrasında kendisini “vatan hainliğiyle” suçlayan ve bu nedenle gizli belgelere erişimi engellenen eski CIA Başkanı John Brennan’ın verdiği bir röportajda, “Trump’ın iç savaş ve devrim savaşlarından sonra ülke tarihinin yaşadığı en büyük kriz olduğu” yorumunu yaptı. HBO kanalında yayımlanan komedyen Bill Maher’in sunduğu programa katılan Bennan, “Durum iyiye değil, kötüye gidecek. Trump hala ABD Başkanlığı yetkilerini elinde tutuyor ve ülke içinde veya dışında yurtdışına yönelik bazı maceralara girebilir. Bu askeri veya başka şekillerde olabilir. Yaptığı şey, bu ülkeyi bölmek” dedi.

HİZMETÇİSİNDEN ÇOCUĞU MU VAR?

ABD Başkanı Donald Trump’ın 1980’lerde hizmetçisiyle yaşadığı ilişkiden bir çocuğu olduğu iddiasını ortaya atan eski kapıcısı Dio Sajudin’in avukatı Marc Held, müvekkilinin Trump’a yakın The National Enquirer dergisiyle anlaşması gereği kimseye konuşmadığını, ancak artık bu anlaşmadan muaf olduğu için konuşmakta özgür olduğunu bildirdi. Trump’a yakın The National Enquirer dergisi para karşılığı bu iddiayı yayınlama hakkını aldığına dair Sajudin ile bir anlaşma yapmış ama daha sonra yayımlamayarak Sajudin’i susturmuş olmuştu. Avukat Held, derginin bağlı olduğu American Media Inc. (AMI) ile görüşülerek sözleşme iki taraflı iptal edildiğini söyledi.

KAYNAK: SABAH

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu