Gündem

BM, Arakanlı Müslümanlara zulum yapan Myanmar‘lı alçakları yargılayacak

Birleşmiş Milletler, Arakanlı Müslümanlara yapılan zulme sessiz kalmadı. Yapılan açıklamada uygulamaların soykırım olduğu vurgulanıp Myanmar yönetiminin yargılanması gerektiği belirtildi. Myanmar Genelkurmay Başkanı ve diğer generallerin yargı önüne çıkarılmasını isteyen BM, uluslararası topluma da yaptırım ve ambargo çağrısı yaptı. Dakikalar sonra sosyal medya devi Facebook ve Instagram, Myanmar ordusunun tepesindeki isimlerin ve resmi hesabın yasaklandığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler, Myanmar’da generallerin, Arakanlı Müslümanlara karşı soykırım suçu işledikleri gerekçesiyle UCM’de yargılanmasını istedi.

“PEK ÇOK ÜST DÜZEY GENERAL SOYKIRIM YAPIYOR

BM, Myanmar’ın Kaçin ve Şan eyaletinde işlenen insanlığa karşı suç ve savaş suçlarının araştırılması ve sorumluların soruşturulmasını istedi. Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve pek çok üst düzey generalin Arakanlı Müslümanlara soykırım yaptığı belirtildi.

FACEBOOK YASAKLADI

Sosyal medya devi Facebook ile Instagram, BM açıklamasından dakikalar sonra Myanmar ordusunun hesaplarını dondurdu. Yasaklanan 20 hesap arasında Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ile ordu televizyonu da var.

Myanmar ordusunun operasyonları, bir yıl önce 25 Ağustos tarihinde başlamıştı. Binlerce Müslümanın öldürüldüğü operasyonlarda, yakılan köyler haritadan silinmişti.

Ordunun saldırılarından kaçan 1 milyona yakın Arakanlı Müslüman, komşu ülke Bangladeş’e sığındı, sınırdaki nehirde onlarcası boğuldu.

Bangladeş’te hayata tutunmaya çalışan onbinlerce Arakanlı Müslüman, operasyonun yıldönümünde dev bir protesto gösterisi düzenlemişti.  ‘Dünyanın en büyük mülteci kampında’ “Bir daha asla” pankartı açan sığınmacılar, adalet talep etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu