Gündem

AK Parti Niğde Milletvekili Göksel son yolculuğuna uğurlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23. dönem AK Parti Niğde Milletvekili Göksel’in cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23. dönem AK Parti Niğde Milletvekili İsmail Göksel’in Türkiye Büyük Millet Meclis’inde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Cenaze töreni sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde, PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının sivil aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya’nın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Milletimizin başı sağ olsun” dedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu saldırının içeride ve dışarıda siyasi ve gayri siyasi odaklara her şeyi açık ve net olarak ortaya koyduğunu belirterek, “26 yaşındaki annenin, 11 aylık bir yavrunun bunlar tarafından şehit edilmesinden daha büyük ne olabilir. Tanımsa tanım, tarifse tarif, her şey burada çok açık, net. Onlarla birlikte bunları Parlamentoya gönderme gayreti içerisinde olanlara da en güzel bir cevaptır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikalı rahip Brunson ile ilgili soruya yönelik olarak Millî Güvenlik Kurulu sonrasında açıklanan bildiride söyledikleri gibi Türkiye’ye böyle tehdit ifadeleriyle yaklaşmanın kimseye bir şey kazandırmayacağının altını çizdi. Amerika Birleşik devletleri ile NATO’da bugüne kadar dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kore’de onlarla beraber olduk, onlarla birlikte birçok mücadeleyi verdik. Bu mücadeleyi birlikte veren, hâlâ NATO’da en üst düzeyde dayanışmayı ortaya koyan bir Türkiye’ye böyle bir tehdit dili kullanmak asla yakışmaz. Bu tür tehdit dili kullanmaya da biz kusura bakmasınlar prim vermeyiz, bunun da bilinmesini istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konunun karşı taraf ile ikili olarak görüşüldüğünü, Dışişleri Bakanı’nın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın da konuyla ilgili açıklamaları bulunduğunu hatırlatarak,  “Biz tek söylem, tek dille bu konudaki kanaatlerimizi paylaştık, paylaşıyoruz. Temenni ederim ki bugün Türkiye’de ziyaretler var, bunun yanında şu anda ASEAN Toplantısı’nda Dışişleri Bakanı, Amerika Dışişleri Bakanıyla orada da bir araya gelecekler, orada da bazı görüşmeler yapılacak” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Türkiye’deki dini azınlıkların dün yaptıkları açıklamaya da değinerek bunun çok manidar olduğunu ifade etti ve şunları kaydetti: “Türkiye’nin dini azınlıklara yönelik en ufak bir sorunu yoktur. Ama kalkıp da Amerika’da özellikle Evangelist-Siyonist anlayışın bu dayanışmasını ve bu tür bir tehditkâr dil kullanmasını bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Biz inandığımız yolda, inandığımız gibi özgürlüklerimizden, bağımsızlığımızdan, yargı bağımsızlığından en ufak bir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu