Gündem

TDV ile dünyanın yedi kıtasına Türkiye’nin kardeşlik eli uzanacak

Dünyanın yedi kıtasına kurban kesim organizasyonları gerçekleştirecek Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), hayırseverlerin bağışladığı kurbanların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına aracılık edecek.

Türkiye Diyanet Vakfı, Kurban Bayramı’nda dünyanın birçok noktasındaki mazlum coğrafyalara ulaşabilmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), 1993 yılından beri sürdürdüğü vekaletle kurban kesim organizasyonunu bu yıl “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla yürütüyor.

“Vekaletle Kurban Kesin Programı” kapsamında, yurt içinde 280 merkezde, yurt dışında ise 145 ülkenin 436 bölgesinde TDV görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesim ve dağıtım gerçekleştirilecek. Yurt içindeki merkezlerde ayrıca sığınmacı ailelere yönelik kurban kesimi de yapılacak.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, kurban kesimlerinin İslami usullere uygun olarak yapıldığını aktardı.

TDV ile dünyanın yedi kıtasına Türkiye’nin kardeşlik eli uzanacak

Yaklaşık yarım asra yakın süredir faaliyetini sürdüren vakfın bayram sevincini mazlum ve mağdur coğrafyalara taşımak için yola çıktığını anlatan Polat, şunları kaydetti:

“Vekaletle kurban kesimi, Türkiye’de il ve ilçe müftülükleri, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla iş birliği içerisinde yapılıyor. Kesilen kurbanlar yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur’an kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurt dışında kesilen kurbanlar ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzakdoğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan gönül coğrafyamızdaki mazlum kardeşlerimize dağıtılmaktadır.”

TDV’nin 43 yılı aşan tecrübesi ve güvencesiyle dünyanın dört bir yanındaki mazlum insanlara ulaştığını vurgulayan Mehmet Savaş Polat, kurbanların da vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunmak suretiyle, bizzat Türkiye Diyanet Vakfı görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesildiğini dile getirdi.

2017 yılında kendilerine 257 bin 789 hisse kurbanın emanet edildiğini aktaran Polat, “Bu bayramda da milletimizin destek ve teveccühüyle geçen yılki bağış rakamlarının üzerine çıkarak daha fazla ihtiyaç sahibine Türkiye’nin iyilik elini ulaştırmayı hedefliyoruz. Bir hisse bedeli yurt içinde 850, yurt dışında ise 625 lira olarak belirledik. Bağış yapmak isteyen vatandaşların ‘www.tdv.org’ ve ‘bagis.tdv.org’ adreslerinden online bağış yapabilecekler. Bunun yanı sıra il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, cami görevlileri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılıp kurbanlarını vekalet yoluyla kestirebilirler.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu