Haberler

Almanya’da üç camiye çirkin saldırı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde bulunan Bochum, Castrop-Rauxel ve Recklinghausen şehirlerinde üç camiye iğrenç saldırı gerçekleşti. Saldırılarda mavi poşetler içerisinde yakılmış Kur’an-ı Kerim sayfaları, domuz eti ve dışkısı bulunan paketler gönderildi.

Saldırılar, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilere 27 Ekim Cuma günü Castrop-Rauxel Mevlana, 28 Ekim Cumartesi günü Recklinghausen Merkez ve 30 Ekim Pazartesi günü Bochum Merkez olmak üzere posta yoluyla gönderildi.

Gönderilen paketlerin içinde “Yanmış, lanetli Kuran, domuz eti, köpek dışkısı ve pislik! Lanetli Kur’an-ı Kerim ait olduğu yerde, pislikte!” Türkçe ve Almanca olarak İslamofobik içerikli yazılar yer aldı.

İğrenç saldırıdan büyük üzüntü duyuyoruz

DİTİB Camii dernek başkanları, Bochum Merkez’den Adnan Akçay, Castrop-Rauxel Mevlana’dan Kubilay Çorbacı ve Recklinghausen Merkez’den Hayri Yılmaz, olaydan büyük bir üzüntü duyduklarını ifade ettiler. Başkanlar, olaylarla ilgili polise bilgi verildiğini ve gerekli incelemelerin başlatıldığını belirtti.

Camilere yönelik bu tür saldırıları en sert şekilde kınadıklarını ifade eden başkanlar, cemaati tahriklere kapılmamaları konusunda uyardılar ve “Provakasyonlara karşı her zaman olduğu gibi vakur ve aklı selim duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz. Bu iğrenç saldırı bizleri ve komşularımızı derinden üzmüştür. Hem biz hem de cemaatimiz endişe içerisindeyiz. Benzer tip saldırıların devam etmesi toplumda ciddi kaygılara yol açacaktır. Fail ya da faillerinin bir an önce yakalanarak adaletin önüne çıkarılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Olaylarla ilgili polis soruşturma başlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu