GündemHaberler

Solingen DİTİB Merkez Camii Eğitim ve Kültür Merkezi’nin temeli dualarla atıldı

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Solingen şehrinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii ve Kültür Merkezi’nin temeli atıldı.

Temel atma törenine; Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Solingen Belediye Başkan Vekili Thilo Schnor, YTB Yurtdışı Vatandaşlar Daire Başkanı Fatih Nişancı, DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ramazan Tupal (Düsseldorf), Ahmet Sinan Kara (Köln) ve yönetim kurulu üyesi Kenan Kiraz’ın yanı sıra kilise ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çevre DİTİB dernekleri başkan ve yöneticileri ile Türk ve Alman çevre sakinleri katıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Dr. Adem Kemaneci’nin Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dernek başkanı Osman Korkmaz, cami kültür kompleksi hakkında bilgi verdi. Korkmaz, yeni caminin inşası için destek veren başta belediye başkanı olmak üzere kilise ve yerel yöneticilere, Solingen sakinlerine ve cami cemaatine teşekkür etti.

Yeni inşa edilecek DİTİB Merkez Camii, Eğitim ve Kültür Kompleksi’nin Solingen şehrine hayırlı olmasını dileğinde bulunan Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, “Sözkonusu kapsamlı proje sadece camiden ibaret olmayıp, toplumsal, kültürel ve şehir hayatına katkıda bulunacak, birçok unsuru içerecek aynı zamanda Solingen şehri için de yararlı olacak bir kompleksin temeli atılıyor” dedi.

Başkonsolos İzbul şöyle devam etti: “Bu açılışın Cumhuriyeti’mizin 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’mıza denk düşmesini ayrıca anlamlı ve büyük memnuniyet verici buluyorum. Aynı zamanda sembolik olarak Almanya’daki Türk toplumunun kalıcılığını ve sonsuza kadar Alman dostlarımızla beraber, Almanya’daki Türkiye dostluğu arasındaki dostluk bağlarını kuvvetlendirecek bir köprü ve nişanesi olarak görüyorum. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız gerek Almanya’nın gerek Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal hayatına çok önemli bir pay sahibidir. Tarihte Almanya’da Türk toplumu için en acı olaylardan biri Solingen’de yaşanmıştı. Bu kapsamda, Genç ailesini burada bulunan değerli üyelerini de saygıyla selamlamak ve Bilge Ana Mevlüde Genç’i minnetle, rahmetle, saygıyla anlamak istiyorum.”

Temel atma töreninde böylesine büyük bir ilginin var olması, bu inşaatın Allah’ın izniyle çok kısa süre içerisinde tamamlanacağını ifade eden DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey de, ”Solingen cami yönetimimizi tebrik ediyorum. Rabbim bu birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. İnşallah hızlı bir şekilde bu birlik ve beraberlik içerisinde bu kompleksi hizmete sunacağız diye dua ediyorum” dedi.

Camiler, mabetler toplumsal barışın birer merkezi mesabesindedir

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın evi olarak inşa edilen Kabe’nin, bereket ve alemlere rahmet olmak üzere inşa edildiğinden bahseden Kuzey,  Bizim inancımıza göre bütün camiler Kabe’nin birer şubesi mesabesindedir. Onun için Kabe nasıl bir öneme haiz ise bütün Müslümanlar için Solingen’de yaşayan Müslümanlar için de benzer öneme sahiptir. Bu yönüyle Allah’u Teala Kabe’nin mübarek bir mekan ve iyiliğin bir merkezi olduğundan bahsediyor. Kabe’nin şubesi olan her bir camimiz de aslında iyiliğin birer merkezi, iyiliğin yayıldığı, çoğaldığı ve iyiliğin kişiden kişiye sirayet ettiği birer mekandır. Ayrıca, Kabe’nin hidayet merkezi olduğunu, yani insanları hidayete çağırdığı, doğru yola çağırdığından bahsediyor. Aslında bütün camilerimiz de aynı fonksiyonu icra ediyor. Sizi bizi hepimizi, bütün insanlığı hidayete davet ediyor, doğru yola davet ediyor. O yönüyle camiler hayatın merkezinde yer almalı.  Camiler, mabetler aslında toplumsal barışın da birer merkezi mesabesindedir. Onun için özellikle şu yaşadığımız dönemde barışa, huzura, insanlığın ve özellikle Ortadoğu’da yaşayan insanların ne kadar muhtaç olduğunu hepimiz görüyoruz. Bizler canı gönülden Ortadoğu’da yaşanan bu savaşın bir an önce bitmesini ve huzurun gelmesini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Camiler hayatın merkezinde yer alır

Kuzey konuşmasını şöyle tamamladı: “Aslında camilerimizle özellikle Almanya’daki camilerimizin her biri bu toplumsal huzurunda birer merkezi konumundadır. Bundan sonra da Allah’ın izniyle böyle olmaya devam edecek. Bu camiler, toplumsal huzurun, barışın, birliğin, beraberliğin, insana saygının insana insanı insan olduğundan dolayı sevmenin birer merkezi olmaya devam edecektir. Biz şunu biliyoruz, bizim tarihimiz, kültürümüz, insanlık tarihi bize şunu öğretiyor: mabetler şehrin merkezinde yer alır. Mabetler hayatın merkezinde yer alır. Avrupa’daki bütün camilerimiz sadece ibadet mekanı değil aynı zamanda birer bilim merkezi, birer eğitim merkezi mahiyetindedir. Solingen’de aynı parola ve aynı düşünce ile yola çıktı. Burada sadece ibadet mekanı inşa edilmeyecek, aynı zamanda eğitim merkezi de inşa edilecektir. Bu vesileyle camilerimizin kurulmasında emek veren ve samimiyet gösteren birinci neslimizi rahmetle, minnetle hayırla yâd etmek istiyorum. Rabbim kendilerinden razı olsun.”

Solingen, çeşitlilik ve hoşgörünün şehridir

Solingen, çeşitlilik ve hoşgörünün bir şehri olmaya devam edeceğini söyleyen belediye başkan vekili Thilo Schnor, “Şehrimizi ve ülkemizi şekillendiren kültürel zenginliktir ve burada yaşamayı özellikle değerli kılar. Geçmişte Solingen, uyum çalışmalarındaki başarılarından dolayı bir uyum şehri olarak birkaç kez ödüllendirilmiş ve takdir edilmiştir. Özverili vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları şehrin başarısına her zaman katkı sağlamıştır. Solingen, çeşitlilik ve hoşgörünün bir şehri olmaya devam edecektir. Ancak birlikte aşırı acılarla da yaşamak zorunda kaldık. Özellikle bu yıl, Solingen, kundaklama saldırısının 30. yıldönümünü anma gününü kutladı. Ve bu günde geçen yıl aramızdan ayrılan Mevlüde Genç’in anlamlı sözlerine de atıfta bulunuldu: “Dost olalım.” Solingen şehri, her gün bu dileği canlı tutuyor. Bu bizim için bir miras gibidir ve bu tutum, bu sözler, çok kültürlü ve barışçıl bir toplumun oluşturulmasında temel bir yapı taşıdır. Bu anlamda, DİTİB cemiyeti Allah’ın evini sadece Müslümanlar için değil bütün inançlara açık olacağını vurguladıklarında, bunu son derece olumlu karşıladık. Karşılıklı anlayış ve uyum içinde birarada yaşam burada ve dünya için de diliyorum. İnsanlık, hoşgörü, dostluk ve barış! Bu zamanlarda ihtiyacımız olan şey budur. Cami, Solingen şehrine hayırlı olsun” diye konuştu.

Cami inşaatının iki yıl içeresinde tamamlanması hedefleniyor

Solingen şehir merkezinde inşa edilecek Merkez Camii, Eğitim ve Kültür Merkezi projesi, 12 bin 688 metrekare alan üzerine tek kat dört blok olarak tasarlandı. 1989 kurulan cami, ihtiyaçlara cevap veremediği için modern mimari özellikleri yansıtacak yeni bir cami ve külliyenin inşa edilmesi zaruri ihtiyaç duyuldu. Yatay mimari tarzı ile inşa edilecek caminin 2 bin 600 metrekare ibadet alanı olmak üzere 6 derslik, gasilhane, idare birimleri, bay ve bayan yetişkinlere yönelik lokal ile gençlik merkezi, yemekhane, kütüphane, çok amaçlı salon, iki konferans salonu, iki müze ve sergi salonu yer alacak. 8,5 metrekare çapında merkezi kubbe olarak inşa edilecek caminin avlusuna da kubbeli 10 çeşmeli şadırvan inşa edilecek. Ayrıca yaşlı ve engelliler için asansör, bebek odasının düşünüldüğü camide, 100 araç kapasiteli otopark olacak.

Konuşmaların ardından, dua eşliğinde Solingen DİTİB Merkez Camii Eğitim ve Kültür Merkezi’nin temeline sembolik olarak ilk tuğla örüldü.

İyilik elçisi Mevlüde Genç ve vefat eden üyeler için mevlid okundu

Temel atma töreni sonrası 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından Solingen’de kundaklanan evlerinde çıkan yangında ailesinin 5 ferdini yitiren ve 30 Ekim 2022’de 79 yaşında vefat eden Mevlüde Genç ile cami cemaatinden ebediyete irtihal eden üyeleri rahmetle anmak amacıyla özel bir mevlid-i şerif programı düzenlendi.

Temeli atılan Solingen DİTİB Merkez Camii Eğitim ve Kültür Merkezi kompleksinde vefat eden üyeler için Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu