Haberler

Almanya’nın Chemnitz kentinde DİTİB’ bağlı Fatih Camii’nde kundaklama şüphesi

Almanya’nın Chemnitz kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fatih Camii’nde çıkan yangın nedeniyle Kriminal Dairesi Polisleri inceleme başlattı.

Cami kullanılamaz hale geldi, büyük ölçüde maddi hasara yol açtı

Chemnitz kentinin Ziesch caddesinde bulunan camilerinin Cumartesi gecesi yerel saatle 23:00 sularında caminin bahçesinde bir yangın çıktığını belirten dernek başkanı Enis Sezgi, yaptığı açıklamada “Çıkan bu yangında dört katlı binamızın hem dış cephesi hem de iç bölümleri hasar görmüş ve camimizin son katı hariç diğer bölümleri alevler, yoğun duman, is ve yangına müdahele çalışmaları sebebiyle neredeyse kullanılamaz hale gelmiştir. Cami bahçesindeki inşaat malzemelerinin ve çöp bidonlarının tutuşturulmasıyla meydana gelen yangın, Chemnitz itfaiyesi ve polisinin müdahelesiyle uzun uğraşlar sonucunda daha fazla büyümeden söndürülmüştür. Yangına müdahele eden itfaiye ve polis görevlilerine derneğimiz ve cemaatimiz adına teşekkür ediyoruz”dedi.

Büyük üzüntü ve endişe duyuyoruz

Olaydan büyük üzüntü ve endişe duyduklarını belirten Sezgin şöyle devam etti: “1994 yılından beri faaliyette olan ve Chemnitzde yaşayan Türklerle beraber tüm Müslümanlara hiç bir ayırım gözetmeden hizmet eden camimizde böyle elim bir olayın yaşanması, cami idaresi ve cemaati olarak bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştır. Son yıllarda camilere artarak devam eden saldırılar ve İslam düşmanlığı da göz önünde bulundurularak, camimizde meydana gelen bu olayın da kasıtlı bir saldırı olma ihtimali burada çevresiyle, komşularıyla ve yerel Alman makamlarıyla uzun yıllardır büyük bir uyum, hoşgörü ve saygı içerisinde ilişkilerini devam ettirmekte olan derneğimizi ve tüm cemaatimizi derinden endişelendirmektedir. Büyük emek ve fedekarlıklarla bugünlere getirdiğimiz camimizin büyük maddi zarar görmesi ve ibadet alanlarımızın şu an itibariyle kullanılamaz hale gelmesi karşısındaki tek tesellimiz, yangının çıktığı saat itibariyle binada kimsenin olmayışı sebebiyle herhangi bir cana zarar gelmemiş olmasıdır.”

Olayın fail ya da faillerinin bulunarak cezalandırılması en büyük arzumuz

Bu elim olayın sebebi ve failleri, Chemnitz Kriminal Dairesi Polisleri tarafından araştırıldığını ifade eden Sezgin, “Olayın Müslüman karşıtlığı sebebiyle bir kundaklama olup olmadığı konusunun bir an önce açığa kavuşturulması ve böyle bir durum varsa olayın fail ya da faillerinin bulunarak en ağır ve caydırıcı bir  şekilde cezalandırılması Chemnitz Polisi ve yerel makamlardan en büyük beklentimiz ve arzumuzdur. Derneğimize, cemeatimize, yangından hasar gören yan binamızdaki komşularımıza ve Chemnitz’de yaşayan tüm müslüman kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu