Gündem

Almanya’nın kahraman Türk çocuğuna Eyalet Başbakanı’ndan davet

Alevlerin arasına dalıp mahkemelik olduğu komşularını kurtaran Tarık Sayan, kahramanlık madalyası ile onurlandırıldı. NRW Başbakanı Armin, Tarık’ı yemeğe davet etti.

Köln kenti yakınlarındaki Godorf kasabasında geçen yıl mart ayında arkadaşı ile evine dönen Tarık Sayan (27), komşu binanın yandığını gördü. Alevlerin arasına dalan Sayan, dört kişiyi kurtardı. Cesur gencin bu davranışı 20 ay sonra Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) tarafından kahramanlık madalyası ile onurlandırıldı.

İNSAN HAYATI ÇOK DEĞERLİ
Kahraman gence gönderilen davet mektubunda, Eyalet Başbakanı Armin Laschet ile akşam yemeği yiyeceği de belirtildi. Eyaletin logosu bulunan mektubu açmadan önce ceza aldığını sanan Sayan, “Mektubu okuyunca çok sevindim. Mutlu oldum. Olayı anneme bile anlatmamıştım. İnsan hayatı çok değerli. Ben kimsenin ölmesini istemedim” dedi.

YAŞLI ÇİFTİ ALEVLERDEN KURTARDI
Tarık Sayan olayı şöyle anlattı: “Yanan evi görünce koştum. Bir Türk aile kapının önünde duruyordu ve ‘içeride insanlar var’ dedi. Binada herkes uyuyordu. Hiç çekinmeden birinci kata daldım ve yaşlı Alman çifti uyandırdım. Kadını dışarı çıkardım. Eşi hasta olduğu için omuzumla destek olup çıkardım. Göz gözü görmüyordu. Dışarıdaki arkadaşımdan beni çıkarmasını istedim. O da gelip beni kurtardı.”

TEŞEKKÜR BİLE ETMEDİLER
Yangında ilk kurtardığı Alman yaşlı çift ile önceden kavgalı olduğunu söyleyen Tarık Sayan, “Köpeklerimiz kavgaya tutuşunca biz de kavga etmiştik. Olaydan sonra teşekkür etmediler ve hâlâ benimle konuşmuyorlar” dedi.

ANNESİ GURUR DUYUYOR
OLAYDAN haberi olmayan anne Suna Sayan, yanan evin görüntülerini yeni görünce şoke oldu. Sayan, “Altı çocuğum var. Tarık gözü kara bir çocuk. Olayı bana üzülürüm diye anlatmadılar. İnsanların hayatını kurtarmaya vesile olduğu için onunla gurur duyuyorum” dedi.

İbrahim TAŞ KÖLN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu