Haberler

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Benin ve Togo’da 12 su kuyusu açtı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı cami dernekleri “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında Afrika’da susuzluğa umut olmaya devam ediyor.

Kuzey Ren Vestfalya DİTİB Essen ve Köln Bölge Birlikleri ile Güney Bavyera Eyalet Birliği dernekleri, cemaatin ve hayırseverlerin bağışlarıyla Benin ve Togo’da 12 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı. Ülkelerin kırsal bölgelerde yaşayan ihtiyaç sahibi 700 aileye de gıda paketi dağıtıldı.

Mazlum ve mağdur coğrafyalara hayırseverlerin bağışlarıyla hizmet götüren Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında DİTİB’e bağlı Bochum-Dahlhausen Sultan Ahmet, Dortmund-Mengede Mevlana, Hamm-Bockum Hövel Selimiye, Köln-Dietrich Eyüp Sultan Camii, Münih-Allach, Salzgitter-Lebenstadt Yunus Emre, Werdohl Eyüp Sultan, Witten Sultan Ahmet cami dernekleri ile NRW Essen Kadınlar Kolu bölge insanının temiz su ihtiyacını karşılamak için 12 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı.

Öğrenciler kumbaralarında biriktirdiği harçlıklarını Afrikalı kardeşlerine gönderdi

Ayrıca Wickede DİTİB Anadolu Camii kursu öğrencileri, kumbaralarında biriktirdiği harçlığını ve en sevdiği oyuncaklarını Afrikalı kardeşlerine gönderdi.

Su kuyusu ve vakıf çeşmelerini açmak üzere Witten Sultan Ahmet Camii Dernek Başkanı Veysel Arslan, Hamm-Bockum Hövel Selimiye Camii Dernek Başkanı Muammer Gökçe, Dortmund-Mengede Mevlana Camii Dernek Başkanı Muharrem Pazar, Wickede Anadolu Camii Dernek Başkanı Uğur Ayverdi, Münih-Allach DİTİB Camii Din Görevlisi Bekir Dursun Benin ve Togo’ya gitti.

Wickede Anadolu Camii Dernek Başkanı Uğur Ayverdi, DİTİB’e bağlı Essen bölgesinden 6 cami derneği ve kadınlar kolu ile Münih bölgesinden 1 cami derneğinin desteği ve hayırseverlerin katkılarıyla “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında Benin ve Togo’da 6‘şar olmak üzere 12 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açıldığını söyledi. Çocuklara, kimsesizlere ve yetimlere kıyafet ve oyuncaklarla buluşturduklarını dile getiren Ayverdi, “Çıktığımız yolda bize ve DİTİB ailesine olan güven ile emanet edilen yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Yardım eden ve destek veren cemaatimizden, üyelerimizden ve hayırseverlerden Allah razı olsun” dedi.

Kur’an kursu öğrencilerinin davranışının kendisini duygulandırdığını belirten Ayverdi, „Afrika’daki çocuklar, bizim kadar şanslı olmadığını ifade eden öğrenciler, kumbaralarında biriktirdiği harçlığını ve en sevdiği oyuncaklarını Afrikalı kardeşleriyle paylaşmaları da bizleri mutlu etti. Oyuncak nedir bilmeyen, taşla toprakla oynayan çocuklara kardeşlerinin hediyelerini de ulaştırdık. Çocuklarımızın yaşları küçük ama yürekleri büyük onlarla gurur duyuyoruz“ ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı öncülüğünde açılan su kuyusu ve vakıf çeşmeleri bölgelerin büyük çoğunluğunda elektriğin bulunmaması nedeniyle güneş panelleriyle çalışıyor ve su pompaları ile çeşmelerden halkın kullanımına sunuluyor. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan ana damar artezyen su kuyuları, bölgenin ortalama 20 ile 30 yıl arası temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu