Haberler

“Avrupa Ordusu” fikrine sıcak bakan ülkelerin sayısı artıyor

İlk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından dillendirilen, “Avrupa Ordusu” fikrine, Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi sıcak bakıyor.

Bağımsız ordu fikri ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. Macron, “Gerçek bir Avrupa ordusuna sahip olmadıkça, Avrupalıları koruyamayacağız” dedi.

Macron, “Avrupa ordusu” fikrini savundu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Macron’un açıklamasına olan tepkisi ise Fransa başta olmak üzere tüm dünyada şok etkisi yarattı.

“Emmanuel Macron Avrupa’nın ABD, Çin ve Rusya’dan korunmak için kendi ordusunu kurmasını öneriyor. Ama Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD ordusu gelip yetişmeden önce Paris’te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı. NATO için öde ya da ödeme.”

Fransa, Beyaz Saray’dan gelen bu tepkiye karşı sessiz kalırken, “Avrupa Ordusu” fikrine sıcak bakan ülkelerin sayısı hızla artmaya başladı.

İlk destek, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’den geldi.

Merkel, “Bir gün gerçek bir Avrupa ordusu kurulması vizyonu üzerine çalışmalıyız” açıklaması yaptı.

İspanya, İtalya, Çekya ve Macaristan gibi ülkeler de ortak ordu fikrine sıcak bakıyor.

Avrupa Ordusu fikrini destekleyen isimlerden biri de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu. Putin, “Avrupa güçlü bir ekonomik oluşum ve ittifak. Bu nedenle üye ülkelerin savunma ve güvenlik alanlarında bağımsız ve egemen olma isteği çok doğal” dedi.

Putin’den “Avrupa ordusu”na destek

NATO güvencesini tercih eden ülkeler

İngiltere başta olmak üzere Avusturya, İsveç ve Rusya ile sınır olan Letonya ve Litvanya gibi ülkeler ise NATO’nun savunma güvencesini tercih ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri, ikili anlaşmalar ve NATO kapsamında başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde asker bulunduruyor.

Ancak Trump yönetiminin “Önce Amerika” politikası ve NATO’ya mesafeli duruşu birçok Avrupa ülkesini ortak ordu konusunda birleştirdi.

Avrupa Ordusu fikri ilk olarak, Rusya’nın Kırım’ı ilhakının ardından gündeme gelmişti.

Sonrasında birliğin 23 üyesi, NATO’nun alternatifi olabilecek en somut adımlardan biri olan Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’nı imzaladı.

Türkiye’den Avrupa Ordusu yorumu

Avrupa Ordusu açıklamalarının ardından Türkiye’den ilk yorum, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, ‘Avrupa Ordusu’ tartışmalarına ilişkin, “Bu çok büyük bir ayrışmadır. Beş yıl, üç yıl evvel düşünülemeyecek bir şeydir. Açık bir şekilde ‘Transatlantik İttifak’ta bir çatlak ortaya çıktığını gösteriyor” dedi.

Kaynak: TRT Haber, AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu