Genel

Belçika’da Refah ve Sağlık Bakanı Jo Vandeurzen, Türkiye’den işçi istiyor

Flaman Refah ve Sağlık Bakanı Jo Vandeurzen, Belçika Federal İş ve İşçi Bulma Kurumu (VDAB) aracılığıyla Türkiye, İspanya ve Fransa gibi fazlalık bulunan ülkelerden hemşire alınması yönünde girişimde bulunacak.

Çalışanlarına yönelik artan taleple başa çıkmak için Flaman Refah ve Sağlık Bakanı Jo Vandeurzen, Belçika Federal İş ve İşçi Bulma Kurumu (VDAB) aracılığıyla Türkiye, İspanya ve Fransa gibi fazlalık bulunan ülkelerden hemşire alınması yönünde girişimde bulunacak.

Hastaneler ve huzur evlerinin dolup taşmasıyla beraber hemşire eksikliğinin hissedildiğini belirten Flaman Bakan Vandeurzen, inisiyatifin Fransa, İspanya ve Türkiye yönünde olduğunu belirtti. Vandeurzen, “VDAB kurumu lisan sorununu ortadan kaldırmak ve diplomaların düzgün bir şekilde tanınmasını sağlamak zorunda kalacak. Bu da kalite kaybına yol açmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Hemşireler Birliği ve Hıristiyan sendikası LBC-NVK, ise “Ek işçilere duyulan ihtiyacı anlıyoruz, ancak planın kısa sürede çözümü kavuşacağını tam anlamıyla bilemiyoruz” dedi. Gençlerin sağlık bakımı eğitimi ile ilgilenmeleri için de kampanya yapılmasının faydalı olacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu