Haberler

Beyaz Saray, İran’a yaptırımlarını yeniden başlatacak

ABD, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan tüm İran yaptırımlarının yeniden uygulanacağını, 8 ülkenin ise geçici olarak muaf olacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, konferans bağlantısı yaparak, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan tüm İran yaptırımlarının, 5 Kasım’dan itibaren yeniden uygulanmaya başlanacağını açıkladı.

Bakan Dönmez’den ABD’nin Türkiye’ye muafiyet kararıyla ilgili açıklama

Yeniden hayata geçirilecek yaptırımlarda, 8 ülkeye İran’dan petrol ticareti noktasında geçici muafiyet tanınacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bu ülkelerin de 5 Kasım Pazartesi günü açıklanacağını ifade etti.

Pompeo, ayrıca Avrupa Birliği’ne hiçbir muafiyet tanınmayacağını kaydetti.

“Yaptırımların, Tahran rejiminin uygulamalarını temelden değiştirmesini amaçladığını” vurgulayan Pompeo, yaptırımların kaldırılması için İran’ın, daha önce açıklanan 12 koşulu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

700’ü aşkın kişi ve kuruluşa daha yaptırım uygulanacak

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, 5 Kasım’dan itibaren tamamen yürürlüğe girecek yaptırımlar çerçevesinde, aralarında İran Merkez Bankası ve İran Ulusal Petrol Şirketinin de bulunduğu 700’ü aşkın İranlı kişi ve kurumun daha kara listeye ekleneceğini belirtti.

Steven Mnuchin, öte yandan bazı İranlı bankaların, uluslararası fon transferlerini düzenleyen SWIFT sistemini kullanmaya devam edebileceğini açıkladı.

Mnuchin ve Pompeo, yaptırımların, insani ürünlerin ticaretine yönelik bazı muafiyetler içerebileceğini de sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile birlikte imzalanan nükleer anlaşmadan, ülkesini 8 Mayıs’ta çekmişti. Bu kararın ardından, Washington yönetimi, İran’a yönelik yaptırımlarını kademeli olarak yeniden uygulamaya başlamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu