Haberler

Almanya’da beş kişiden biri yoksulluk çekıyor

Açıklanan son rakamlara göre Almanya’da yoksulluk oranı yüzde 19. Ülkede 15.5 milyon kişi yoksulluk ya da toplumsal dışlanma riskiyle karşı karşıya

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da, geçen yıl ülke nüfusunun yüzde 19’una karşılık gelen 15,5 milyon kişi, yoksulluk ya da toplumsal dışlanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, ülkede yoksulluk ve toplumsal dışlanmaya en çok yüzde 20,3’lük oranla kadınlar maruz kaldı. Bu oran erkeklerde 17,6 olarak kaydedildi. 18 yaş altı gençlerin yüzde 18’i, 65 yaş ve üstü grubun yüzde 17,7’si de söz konusu riskle karşı karşıya kaldı.

Avrupa Birliği (AB) kriterlerine göre, bir kişi toplam nüfusun toplam gelirinin yüzde 60’ından daha az gelire sahipse yoksulluk riski altında kabul ediliyor. 2017’de Almanya’da yaşayan tek kişi için yoksulluk riski eşiği ayda 1096 euro ve 14 yaşından küçük iki çocuğa sahip 2 yetişkin için ise ayda 2 bin 302 euro seviyesinde olduğu belirlendi.

ASGARİ ÜCRET ARTMALI
Köln Üniversitesi Karşılaştırmalı Eğitim Araştırmaları ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Christoph Butterwegge, Almanya’da büyük şehirlerde ev fiyatlarının ve kiralarındaki artışın insanları yoksulluğa ittiğini belirtti. Butterwegge, yoksulluğu düşürmek için ilk olarak saatlik asgari ücretin artırılması gerektiğini ifade etti.

AB GENELİNDE DAHA YÜKSEK
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Avrupa Birliği’nde geçen yıl nüfusun 22,5’i yoksulluk ya da sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya kaldı. AB’de bu durumdan en fazla etkilenenler ise yüzde 24,5 ile 18 yaş altı gençler oldu. Bunu yüzde 23,3’le kadınlar, yüzde 21,6 ile erkekler izledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu