Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan, Almanya, Rusya ve İran ziyaretleriyle başlıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimleri sonucunda yeniden göreve gelmesinin ardından “Başkan” sıfatıyla Kırgızistan, İran ve ABD’de yapılacak zirvelere katılacak, Almanya’ya da resmi bir ziyarette bulunacak.

Erdoğan, 24 Haziran seçimleriyle yeniden göreve gelmesinin ardından,  ilk yurt dışı temaslarına Belçika’nın başkenti Brüksel’deki “NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı”yla başlamıştı.

Eylül ayını yoğun bir diplomasi trafiğiyle geçirecek Cumhurbaşkanı  Erdoğan, bu kapsamda yurt dışı temaslarına hızlı şekilde devam edecek.

Bir dizi ikili ve heyetler arası görüşmeler yapacak Erdoğan’ın, eylül  ayında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya  Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump ile de görüşmesi  bekleniyor.

Erdoğan, 1-3 Eylül’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te resmi  temaslarda bulunacak, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un ev  sahipliğinde Issık Göl Bölgesi’nde düzenlenecek “3. Dünya Göçebe Oyunları”nın  açılış törenine katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Eylül Pazartesi günü Türk Konseyi kurucu üye  ülkeleri Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkiye liderlerinin katılımıyla  Çolpon-Ata kentindeki Cengiz Aytmatov Kültür Kongre Merkezi’nde başlayacak “Türk  Keneşi 6. Zirvesi”ne de iştirak edecek.

Erdoğan’ın Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan  Devlet Başkanı İlham Aliyev, Özbekistan Devlet Başkanı Şefkat Mirziyoyev ve  Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ikili görüşme yapması bekleniyor.

ERDOĞAN-PUTİN-RUHANİ BİR ARAYA GELECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’daki 3 günlük temasları sonrasında  7 Eylül Cuma günü “Suriye” meselesi için İran’ın başkenti Tahran’a gidecek.

Suriye’de siyasi geçiş için oluşturulan Astana sürecinin garantör  ülkeleri Türkiye, Rusya ve İran arasındaki “Üçüncü Liderler Zirvesi” için İran’da  bulunacak Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Zirvede “Suriye” meselesinin tüm detaylarıyla masaya yatırılması  bekleniyor ve başta “İdlib” olmak üzere Suriye’deki gelişmelerle Suriye’de siyasi  geçiş için atılması gereken adımların ele alınması öngörülüyor.

Söz konusu zirvenin ilki 22 Kasım 2017’de Rusya’nın Soçi kentinde,  ikincisi 4 Nisan 2018’de Ankara’da yapılmıştı.

ABD VE ALMANYA’YA DA GİDECEK

Başkan Erdoğan, zirve mesaisine eylül ayının son haftasında ABD ile  devam edecek.

New York’taki Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu’na katılarak  konuşma yapacak Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile geçen yılki gibi ikili  bir görüşme yapması da bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Almanya’ya da 28-29 Eylül’de resmi  ziyarette bulunacak.

Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile  27 Ağustos Pazartesi günü telefonda görüşen Erdoğan, devlet ziyaretine ilişkin  hazırlıkları da konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Alman mevkidaşı Steinmeier, iki ülkenin  Dışişleri, Hazine ve Maliye bakanları arasında ileriki günlerde yapılacak  görüşmelerin, ilişkilerin daha da güçlendirilmesine ivme kazandıracağını  kaydetmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu