Haberler

Din görevlileri 81 ilde vatandaşın hizmetinde

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 81 ilde hizmet yürüten din görevlileri, İçişleri Bakanlığınca oluşturulan “65 Yaş Üstü Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmaları kapsamında, vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının sınırlandırılması üzerine, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, din görevlilerine; “Yaşlı ve kronik hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olalım.” talimatı vermişti.

Başkan Erbaş’ın talimatı üzerine 81 ilde harekete geçen din görevlileri, “65 Yaş Üstü Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmaları kapsamında vatandaşlara evlerinde hizmet vermeye başladı.


Rize

Rize İl Müftülüğü din görevlileri, Valilik bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu’nda yer alarak 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladı.

İçişleri Bakanlığının 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarını sınırlandırmasının ardından Rize Valiliği bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu’na, Rize İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi de destek verdi.

Grupta yer alan din görevlileri ve TDV gönüllüleri, virüse karşı risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor.

Öte yandan risk grubunda bulunup evinde yalnız yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara, Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şubesi gönülleri tarafından gıda yardımı da yapılıyor.

Vatandaşlar anonslarla bilgilendiriliyor

Ezanların ardından minarelerden yapılan anonslarla vatandaşlar, alınan koronavirüs tedbirleri hakkında din görevlileri tarafından bilgilendiriliyor.

Koronavirüs salgınının bir an önce son bulması ve hastaların şifaya kavuşmaları için yatsı ezanı sonrası tüm camilerden dualar ediliyor. Vatandaşlar da minarelerden yükselen dualara evlerinin balkonlarından eşlik ediyor.

Muğla

Muğla İl Müftülüğü de yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığınca sokağa çıkmaları sınırlandırılan kronik hasta ve yaşlı vatandaşlara destek oluyor.

Muğla Valiliği bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu’nda yer alan din görevlileri, yaşlı vatandaşları evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçlarının olup olmadığını soruyor, ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını alarak evlerine bırakıyor.

Bir taraftan yaşlı ve kronik hastaların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan din görevlileri, diğer taraftan vatandaşlara dini ve manevi rehberlik hizmeti sunuyor.

Samsun

Din görevlilerinin hasta ve yaşlıların yardımına koştuğu bir diğer il Samsun’du.

Samsun İlkadım ile Atakum ilçe müftülükleri, coronavirüs salgını dolayısıyla evlerinden çıkamayan yaşlı, hasta ve engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oldu.

Yapılan çalışmalar hakkında Diyanet Haber’e açıklamalarda bulunan İlkadım İlçe Müftüsü Seyfullah Çakır, din görevlilerinin gönüllü olarak “65 Yaş Üstü Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmalarına katkı verdiğini belirtti.

Kaymakamlık ile iş birliği içerisinde din görevlilerinin yaşlı, hasta ve engelliler için seferber olduğunun altını çizen Müftü Çakır, İlçe Müftülüğünce ihtiyaç sahibi bireylere ulaşma ve maddi destek sunma adına bir çalışma başlatıldığını da kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu