Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kopenhag’da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Danimarka ve Ukrayna’nın ortak girişimiyle düzenlenen uluslararası “Ukrayna Reform Konferansı”na katılmak üzere Kopenhag’a gitti.

Çavuşoğlu, Uluslararası Ukrayna Reform Konferansı’nın ardından basına açıklamalarda bulundu.

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’deki 16 yıldaki gelişmeleri çok yakından gözlemlediğini ve yaşadıkları ülke ile kıyasladığını ifade eden Çavuşoğlu, “Eskiden yaşadığı ülke ile kıyasladığı zaman ülkemiz çok gerideydi. Son 16 yılda yapılanlarla birçok konuda Türkiye daha da ileri. Vatandaşımız bugüne kadar Türkiye’de seçimlerde söz sahibi değildi. Bu hakkı da biz getirdik. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarını da bir bir çözdük, çözüyoruz, duyarsız değiliz. Tüm bunlar bir araya geldiği zaman yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunlukla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AK Parti’yi desteklemesi de doğaldır.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Almanya’da PKK ve FETÖ mevcudiyetine dikkati çekerek, şunları söyledi: “PKK ve FETÖ konularında beklentilerimizi yineledik. Son zamanlarda olumlu bazı adımlar var ama halen çok ciddi adımlar atılması gerektiği de bir gerçek. PKK’nın terör örgütünün paçavralarıyla, Öcalan’ın posterleriyle kampanya yapması, Adil Öksüz meselesi olsun Alman kanunlarına aykırıdır. Son zamanlarda bunu durdurmaya yönelik adımlar atıldığı zaman da PKK’lıların Alman polisine ve güvenlik güçlerine nasıl saldırdığını onlar da gördüler. Dolayısıyla terörle mücadelede daha yakın iş birliği içinde olmamız gerekiyor. Artık Almanya ile ilişkilerimizde ‘Yok o olsun bu olsun, yok savunma sanayisinde şunu verir miyim vermez miyim’ gibi gereksiz tartışmalara hiç gerek yok. Türkiye’nin Almanya’yı dost olarak, müttefik olarak görüyor. Almanya ile tarihte de hiçbir problem yaşamadık.

Almanya’nın son zamanlarda gereksiz ve suni anlayışlarla Türkiye’ye yönelik yanlışları tavırlar aldığını ve Avrupa’daki yasakların da Erdoğan’ın ve AK Parti’nin aldığı oyda etkisinin olduğunu belirtten Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın kendisini seçimin ardından aradığını ve yakında Mass’ın Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Almanya’nın son zamanlarda gereksiz ve suni anlayışlarla Türkiye’ye yönelik yanlışları oldu. Bu yanlışları da tabii söylemek bizim görevimizdir.” dedi.

İkili görüşmelerinde Danimarka Dışişleri Bakanı’na ‘Sizler ders vermekten çok hoşlanıyorsunuz. Türkiye’ye artık ders verme anlayışından uzaklaşın’ dediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Herkesin önce kendisine bakması gerekir. Sizdeki yaşanan sorunlar, İslamfobi, ırkçılık, yabancı ve göçmen düşmanlığı insan haklarına da aykırı,ayrıca Avrupa’nın ortak kriterleriyle de çelişiyor. Türkiye’ye saygı duymayı öğrenmeleri gerekiyor. Türkiye’yi eşit ortak görmek durumundalar. Bunları da bazen sert üslupla da yeri geldiği zaman hatırlatıyoruz. Çoğunlukla da sakin, güzel bir şekilde öğretmeye çalışıyoruz. Sabırla da öğreteceğiz başka çaresi yok.”

Çavuşoğlu, Kopenhag’da Avrupa ülkelerinden gelen dışişleri bakanlarıyla, Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Danimarka eski Başbakanı ve eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile ayaküstü sohbet ettiğini ve seçim sonuçlarından dolayı tebrik aldığını belirten

FETÖ ve PKK mevcudiyeti Avrupalı siyasi muhattaplarını zehirlediğine değinen Çavuşoğlu, “Avrupalı muhataplarına bazı sitemlerimizi ilettiyoruz. Danimarka ile hiç alıp veremediğimiz bir şey yok ama son zamanlarda Avusturya ile beraber hareket etmesi özellikle AB çatısı altında, bizi rahatsız ediyor. Danimarka ile ekonomik ilişkilerimiz iyi. Turizm potansiyelimiz var. Yine sağlık turizmi konusunda ciddi bir ilgi var. Burada yaşayan vatandaşlarımız var. Ama öyle görünüyor ki burada bir FETÖ ve PKK mevcudiyeti buradaki siyasileri de zehirliyor. Bunu da Danimarka Dışişleri Bakanı ile sabahki ikili görüşmemizde söyledik. Mogherini’ye de Türkiye’de seçimlerin demokratik, şeffaf ve adil olduğunu söyledik. Eğer hükümetteyseniz ve çalışıyorsanız tabii ki yaptığınız faaliyetler daha çok görünür. Diğer taraftan diğerlerinin önünde engel varsa, engellenirse o zaman problem. Eşit şartlarda herkesin medyaya çıkma şansı varsa ve bunu kullanabiliyorsa bu önemlidir” ifadelerini kullandı.

Geçen sene PKK’ya ve PKK’nın güdümünde olan partiye gözlem için gelip de destek veren ve kampanyasına katılan gözlemciler olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Onları bu sefer ülkemize sokmadık. Özellikle bir Alman milletvekili var ki PKK’nın terör listesinden çıkması için (çaba) sarf ediyor. Almanya’da da PKK kampanyalarına katılan bir kişi. Böyle bir kişi objektif ve dengeli olamaz. Dolayısıyla AKPM’ye bu kişiyi listeye almayın dedik ve almadılar. AGİT üzerinden bu sefer gelmeye kalktı. Almanya’ya söyledik, uçağa binmişti uçaktan indi. Bu tür insanların tabii seçimi gözlemlemesi mümkün değil.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu