Haberler

DİTİB: “Camileri seçim kampanyası merkezleri değil, maneviyat, dayanışma ve barış içinde bir arada yaşama yerleridir.”

Diyanet İşeri Türk İslam Birliği (DİTİB), camilerde “seçim kampanyası etkinlikleri” düzenlendiği iddialarını kesin bir dille reddetti.

Diyanet İşeri Türk İslam Birliği (DİTİB) resmi web sayfası ve sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’deki seçimler bağlamında sıkça ortaya atılan, DİTİB’in camilerinde seçim kampanyası etkinliklerine izin verdiği veya düzenlediği ya da seçim kampanyası otobüsleri organize ettiği yönündeki suçlamaların hiçbir dayanağı yoktur ve tarafımızca kesin bir dille reddedilmektedir” açıklamasında bulundu.

DİTİB’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “DİTİB’in, genel kural ve yönergeleri uyarınca, cami cemaatlerinde herhangi bir seçim kampanyası etkinliğine ve hatta partiler veya siyasi hedefler için reklam yapılmasına müsamaha göstermediğini belirtmek isteriz. Seçim propagandası konuşmaları, önceden duyurulmuş olsa bile, bu nedenle yasaktır ve ilkelerimizle çelişmektedir.

Partilerin ya da onların destekçilerinin camilerimizin önündeki ya da yakınındaki sokakları düzenledikleri servisler için başlangıç/buluşma noktası olarak kullanmaları ne tarafımızca desteklenmekte ne de bunu engelleyebilmekteyiz. Zira buralar, ilgili şehirlerin veya belediyelerin sorumluluğunda olan kamuya açık sokaklar veya yerlerdir. Toplanma yerleri bizim kendi mülkümüz değildir.

İbadethaneler olarak camilerimiz elbette tüm insanlara açıktır ve her zaman da açık olacaktır.

Almanya’daki Müslümanların temsilcileri olarak, kurulduğumuz günden bu yana belediyelerden, federal eyaletlerden veya federal hükümetten politikacıların ziyaretlerini kabul ettik. Camilerimiz aynı şekilde Türkiye’den ve diğer Müslüman kökenli ülkelerden gelen siyasetçiler ve ileri gelenler tarafından da ziyaret edilmektedir. Ev sahibi olarak, ziyaretler sırasında partizanlık yapmama ilkelerimize saygı gösterilmesini ve ibadethanelerin parti propagandası veya siyaset için kötüye kullanılmamasını sağlıyoruz.”

“Camilerin seçim kampanyası merkezleri değil, maneviyat, dayanışma ve barış içinde bir arada yaşama yerleridir.” vurgusu yapılan açıklamada; “Herkesi bir kez daha objektif olmaya davet ediyor ve dini bir cemaat olarak ideolojik ve siyasi tartışmalara alet edilmeyeceğimizi umuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu