GenelGündemHaberler

Schwelm DİTİB Mescid-i Aksa Camii dualarla ibadete açıldı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Schwelm beldesinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camii, ibadete açıldı.

Cami klasik mimari ile modern mimariyi simgeliyor

1979 yılında kurulan, yaklaşık 2 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Schwelm DİTİB Mescid-i Aksa Camii, yaklaşık 1000 metrekare kullanım ve 500 metrekare ibadet alına sahip. Ayrıca, 18 metre uzunluğunda tek şerefeli minaresi ve zeminden 25 metre yüksekliğinde 7 metre çapında merkezi kubbeden oluşuyor. Dört kattan müteşekkil camide, çok amaçlı toplantı salonu, kütüphane ve tam donanımlı modern dersliklerin yanı sıra gençlere, yetişkinlere ve kadınlara özel lokal, anaokulu sınıfı gibi hizmet birimleri yer alıyor. Klasik mimari ile modern mimarinin buluşmasını simgeleyen camide, hat ve motiflerin yer aldığı tavan süslemesi ile mekânın içinde ayrı bir ferahlık kazandırılmış. Cümle kapısı kündekari tekniğiyle bezenmiş caminin zemini özel dokuma Selçuklu motifi halı ile döşenmiş. Üç halkadan oluşan özel tasarımlı avize ile aydınlatılan camide, ısıtma ve soğutması yenilenebilir enerji sistemleriyle sağlanacak. Camide ayrıca, yaşlı ve engelliler için de asansör düşünülmüş. Cami cemaati için de 20 araçlık park yeri tahsis edilmiş.

30 bin nüfuslu 6 bin Müslümanın yaşadığı Schwelm beldesinde tek ibadethane özelliğini taşıyan DİTİB Mescid-i Aksa Camii’nin inşaatı 5 yıl sürdü.

Açılış törenine; Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Schwelm Belediye Başkanı Stephan Langhard, Ennepe-Ruhr Bölge Valisi Olaf Schade, DİTİB’den Essen Dini Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Halil Karaman, Genel Sekreter Eyüp Kalyon, Essen Bölge Birliği yönetim kurulu üyesi Emre Güleç’in yanı sıra yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çevre DİTİB derneklerinin başkan ve yöneticileri ile Schwelm’de yaşayan Alman ve Türk sakinler katıldı.


Açılış töreni Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Adem Kemaneci’nin Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dernek başkanı Osman Nuri Yılmaz’ın selamlama konuşması ile başladı. Cami müştemilatı hakkında bilgi veren Yılmaz, Schwelm beldesinin yerel yöneticilerine, sakinlerine ve caminin yapımında maddi ve manevi emeği geçenlere teşekkür etti.

Caminin bağışlarla yapılmasını çok anlamlı bulduğunu ifade eden Schwelm Belediye Başkanı Stephan Langhard, inşa edilen mabedin Schwelm’e ait olduğuna dikkat çekti. Langhard, “Schwelm farklı milletlerden ve kültürlerden yaşayan sakinlerle zengin bir beldesidir. Bu cami de beldeye zenginlik katan ikinci mabed oldu. Schwelm gelişiyor ve yeni ibadethaneniz de onlardan biri. Cami Schwelm’in bir parçasıdır. Schwelm’deki Türk-İslam toplumu adına çok mutluyum. Büyüme ve gelişimini yıllardır takip ettiğimiz dernek, beldenin ve tarihin bir parçası olmuştur. Schwelm şehri adına sizi içtenlikle tebrik etmek istiyorum” dedi.

Ennepe-Ruhr bölge valisi Olaf Schade de, “Cami cemaati olarak sizin için çok büyük bir gün, ayrıca Schwelm şehri için güzel bir gün. İbadethaneler kültürümüzün bir parçası oldu. Caminin yapımında emeği geçen cami yönetimini ve cemaatini kutluyorum. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Essen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Halil Karaman’da caminin yapımında başta yerel yönetim olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

500 yılık beldeye muhteşem eser

Camilerin toplanma, konuşma, tanışma, fikir alışverişinde bulunma yerleri olduğuna vurgu yapan DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “500 yılı aşkın bir geçmişe sahip Schwelm beldesi muhteşem bir eser kazandırılmıştır. Caminin yapımı için destek veren yerel idarecilere ve belde sakinlerine öncelikle şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Camilerin herkes için açık mekanlar olduğuna vurgu yapan Kuzey, “Camiler toplanma, konuşma, tanışma, fikir alışverişinde bulunma, ortak hareket ve birbirini kabul etme ve çoğulculuk yerleridir. Schwelm’de inşa edilen ve tek ibadethane olan bu cami, 44 yıllık tarihinde üç kez taşınmıştır. Klasik mimari ile modern mimarinin buluşmasını simgeleyen cami, tarihi beldeye zenginlik katmıştır. Sessiz de olsa bir minaresi vardır. Camiler karşılıklı hoşgörünün, empatinin ve toplumsal barışın yaşatıldığı olan yerlerdir. Renk, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin bütün insanları kardeşçe omuz omuza, yan yana bir araya toplayan yerler ve farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle insanlığın birlikteliğini sağlayan önemli merkezlerdir” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın en büyük Müslüman dini cemaati olarak DİTİB, daima insanların ve toplumun tamamının refahını ve huzurunu gözeten bir kurum olduğuna vurgu yapan Kuzey, konuşmasını şöyle tamamladı: “DİTİB, özellikle sosyal, gençlik, kadın ve yaşlılara yönelik çalışmalarının yanı sıra İslam din dersleri, İmam eğitimi, burs programları, manevi rehberlik veya mültecilere yardım gibi konularda da toplumsal barışa ve Müslümanların katılımına yönelik önemli katkılarda bulunan bir kurumdur. 40 yıllık dernek geçmişi, deneyim ve bilgi birikimi ve yarım asrı aşkın süredir bu ülkede kök salmış ve inanç, kültür ve deneyim bakımından zengin bir çalışma ve hizmet alanına sahiptir. Yarım asrı aşkın süredir bu ülkede deneyim, bilgi ve birikimine sahip olan DİTİB teşkilatı ve onun bir şubesi olan bu cami derneğimiz, köprü vazifesinden öte ortak geleceğe yol gösteren bir eserdir. Bu eser gerek Schwelm gerekse Almanya için, herkes için bir kazanım ve temeldir. Bu külliyenin inşasından bugüne gelinceye kadar destek sunan, yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum”.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, caminin yapımı ve hayata geçirilmesinde emeği geçenler adına dernek başkanı Osman Nuri Yılmaz’a plaket takdim etti.

Camilerin birlikte yaşama kültürünün en güzel örnekleriyle yaşandığı mekanlar olduğunu ifade eden Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, “Yaklaşık 4 ay önce göreve başladım. Bölgede Alman dostlarımızla, vatandaşlarımızla zaman zaman bir araya gelme imkanım oldu. Bu cami Schwelm’de yaşayan Müslümanların ve beldesinin ayrılmaz bir parçası haline gelecek, insanların birbirlerinin kültürlerini ve dinlerini tanıyabilecekleri, bayramları birlikte kutlayabilecekleri ve birlikte güzel zaman geçirebilecekleri bir karşılaşma ve tanışma yeri olacaktır. Camiler sadece ibadet edilen yerler değil, aynı zamanda sosyal kaynaşma mekanları olarak da hizmet veren mekanlardır. Caminin yapımında emeği geçenlere tebriklerimi sunuyor. Hayırlı uğurlu olsun“ dedi.

Konuşmaların ardından Schwelm DİTİB Mescid-i Aksa Camii’nin açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesildi. Tören, caminin davetliler tarafından gezilmesiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu