Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Başkanı Erbaş’tan İstismar Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Rize’de Hafızlık İcazet Merasiminde konuştu. Erbaş, Kur’an-ın istismar edildiğini vurguladı ve uyardı

Erbaşın Konuşmasından Satır Başları: Kur’an, insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen bir kitaptır. Sözlerin en doğru ve en güzel olanıdır. Kur’an insana kendini, rabbini, evreni, varoluşun gayesini, asil, onurlu ve tertemiz bir hayatın nasıl yaşanacağını ve ahireti anlatan bir kitaptır. dedi.

Kur’an Ölçüdür!

Erbaş, Kur’an, hak ile batılı, doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini, faydalı ile zararlıyı birbirinden ayıran Furkan’dır, bir ölçüdür. dedi.

Kur’an Furkan’dır!

Kur’an, kalbi, aklı imar eder, en doğru yola iletir, hakkı, hakikatı, ilmi, irfanı, edebi hikmeti, adaleti, merhameti, ahde vefayı, hayırda yarışmayı, iyi kul olmayı, iyi baba olmayı, iyi anne olmayı, iyi aile olmayı, iyi eş olmayı, iyi evlat olmayı, iyi kardeş olmayı, iyi dost olmayı ve insan olmayı bütün insanlığa anlatan değerleri öğretir. dedi.

Kur’an-ı Anlamaya Yönelik Öz Eleştiri

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, konuşmasında Kur’an-ın istismar edildiğini dile getirerek, bugün bütün islam dünyasında Kur’an ile ilgili çalışmaların çok büyük bir kısmı onun metnini okuma ile ilgilidir. Malesef Kur’an-ın metnini okuma için gösterilen çaba onu anlamak için yeterince gösterilmemektedir. Bu bizim için üzerinde çok durmamız gereken hususlardan birsidir.

İstismar Vurgusu

Erbaş, İslam konusundaki bilgisizlik ve cehalet istismara sebep olmaktadır. En çok şikayet ettiğimiz bir husus din istismarı değil midir? Kur’an-ı da istismar ediyorlar. Kur’an-ı Kerimle ilgili ta doksan-yüz sene önce “İnmemiştir hele Kur’an ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için” dememiş miydi islam şairi Mehmet Akif Ersoy? O zaman Kur’an-ı sadece mezarlıklarda okunan bir kitap olmaktan, fal bakılan bir kitap olmaktan çıkarmak zorundayız. Nitekim bugün Müslümanların saf dini duygularını istismar eden kişi grup ve örgütlerin varlığı din güvenliğimizi ve millet varlığımızı tehdit eden boyutlara varmaktadır. Onun için milletimizin dini bilgi konusunda hassas olmaları ve dini istismar edenlere itibar etmemeleri hususunu önemle yeniden ifade etmek istiyorum.

Diyanet Haber

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu