Haberler

Finans dünyasının devleri Suudileri protesto etti

Suudi Arabistan’da düzenlenen ve ekonomi dünyasının nabzının atmasının planlandığı Future Investment Initiative, nam-ı diğer Çöldeki Davos’ta ilk gün geride kaldı.

Kaşıkçı cinayetinin ardından katılımcıların boykotuyla karşılaşan etkinlik sönük başlarken, yine de ilk gün 50 milyar dolarlık anlaşma yapıldı. Peki zirveden çekilen ve desteğini sürdüren siyasiler, şirketler hangileri?

Suudi Arabistan yönetiminin ülkenin petrole bağımlı ekonomisini çeşitlendirme planları kapsamında yönetiminin büyük önem verdiği Future Investment Initiative yani “Geleceğe Yatırım Girişimi” konferansı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından gölgesinde başladı.

Brent petrol fiyatlarının 2014 yılında baş aşağı inmeye başlaması, 2016 yılında 30 doların altına gerilemesiyle birlikte Suudi Arabistan ekonomisini derinden etkileyen petrole bağımlılıktan kurtulmak için zirveye büyük önem veriliyordu.

Çöldeki Davos olarak da bilinen etkinliğin ilk gününde, ekonomi ve sosyal yaşamda reformist politikalarıyla birkaç ay öncesine kadar dünyanın merakla izlediği Veliaht Prens Muhammed Bin Selman da bir konuşma yaptı.

33 yaşındaki Prens, babası Kral Selman ile birlikte Kaşıkçı ailesiyle görüştüğü için beklenenden daha geç salona girdi. Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın yanında oturan Muhammed bin Selman’ı yaklaşık 2000 bin kişi alkışlarla karşıladı. Veliaht Prens, zirvenin yapıldığı alanı da gezdikten sonra memnuniyeti ifade ederken, muhabirlere “Harika. Daha fazla katılımcı daha fazla para” dedi.

Ancak Çöldeki Davos Zirvesi’nde 140 kuruluştan toplam 150 konuşmacının katılması beklenirken, Kaşıkçı cinayetinin ardından gelen peşpeşe iptaller yaşandı ve salondaki boş koltuklar dikkati çekti.

AMERİKALI, İNGİLİZ VE FRANSIZ SİYASİLER GERİ ÇEKİLDİ

3 gün sürecek konferansa katılmayacağını açıklayan siyasiler arasında ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox da bulunuyor. Fox, karar için “Şu an katılmak için doğru bir zaman değil. İngiltere Kaçıkçı’nın kaybolması ile ilgili büyük endişe yaşıyor. Kaybolmasından sorumlu olanlar ortaya çıkarılmalı” demişti.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra ve Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmignham da zirveye katılmayacağını açıklayan batılı ülkeler arasında.

Finansman ve dış yatırım arayan Suudi Arabistan’ın düzenlediği zirveye bankalar da desteğini çekti. IMF Başkanı Lagarde ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim zirveye katılmayacak. Zirveden çekilen diğer büyük bankalar, finans kuruluşları ve temsilcileri şöyle:

FİNANS DÜNYASININ DEVLERİ İPTAL ETTİ

– Goldman Sachs ortağı Dina Powell, Deutsche Bank CEO Christian Sewing, JPMorgan Chase CEO Jamie Dimon, BNP Paribas CEO Jean Lemierre, Standard Chartered CEO William Winters, Blackstone CEO Stephen Schwarzman, Blackrock CEO Larry Fink, Mastercard CEO Ajay Banga.

HSBC ve Credit Suisse ise Çöldeki Davos platformunda kurumsal olarak yer alacak ancak tepe yöneticileri yer almayacak. Uluslararası finansal danışmanlık şirketleri McKinsey, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, BCG, Oliver Wyman ve Bain & Co ‘Çölün Davosu’nun sponsorları olmaya devam ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu