Gündem

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışına son 4 gün

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi projesi İstanbul Yeni Havalimanı, Cumhuriyet’in 95’inci yıl dönümünde kapılarını açmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı yeni havalimanı, sahip olduğu özellikler ile ilklere sahne olacak. İlk fazın hizmete girmesiyle birlikte yıllık yolcu kapasitesi 90 milyon olacak İstanbul’un üçüncü havaalanı, tüm fazların açılması ile birlikte ise kapasitesini 200 milyon yolcuya çıkaracak. Yeni havalimanı tam kapasite ile hizmet vermeye başladığında, yolcu kapasitesi, alan büyüklüğü ve uçuş noktası gibi kriterlerde dünyanın açık ara en büyüğü olacak

Türkiye’nin dev projesinin açılmasına sayılı günler kaldı. 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk fazı hizmete açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğünden altyapısına kadar sahip olduğu özellikler ile havacılıkta birçok ilke imza atıyor.

Yaklaşık 5 yılda yapımı tamamlanan yeni havalimanının ilk fazı yılda 90 milyon kişiye hizmet verecek. 6 milyar euroluk yatırımla hayta geçirilen ilk fazın ardından, 2023 yılına kadar diğer fazlarda kademeli olarak hizmete açılacak. İstanbul’un üçüncü havalimanının tamamı devreye alındığında ise yıllık yolcu kapasitesi 200 milyona çıkacak.

Havalimanı tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi ve 70 bin araçlık açık otoparkı ile hizmet verir duruma gelecek.

TERMİNAL BİNASI DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Havalimanının ana terminal binası, 1.3 milyon metrekareyle tek çatı altında dünyanın en büyük terminal binası olacak. Terminal binasında İstanbul’un Boğaziçi görüntüsünün verileceği bir duty-free alanı yer alacak. Yeni havalimanına ulaşımı rahatlatmak için metro çalışmaları sürüyor.

İLK ETAPTA 5 KALKIŞ 5 İNİŞ

İlk etabı hizmete açıldığında günlük 5 kalkış ve 5 inişin olacağı havalimanında, Türk Hava Yolları (THY) iç hatlarda Ankara, İzmir ve Antalya’ya karşılıklı birer uçuş gerçekleştirecek. Yeni havalimanın ilk dış hat noktaları ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan olacak.

Yıl sonuna kadar Atatürk Havalimanı’ndan taşınmanın tamamlanmasının ardından günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek. 350’den fazla destinasyona uçuşun gerçekleştirileceği yeni havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu