Gündem

Gurbetçi ailenin oğlundan büyük başarı

Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması ödülleri, Crowne Plaza Asia Hotel’de düzenlenen törenle 7. kez sahiplerini buldu.

Ödülün Sahibi Ahmet Anıl Aktaş

Almanya’da lise (Gymnasium) eğitimini tamamlayan ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği’ni kazanan 24 yaşındaki Ahmet Anıl Aktaş, turistik denizaltı tasarımı ve Orca isimli projesiyle Türkiye birincisi oldu.

Türkiye’de ilk okul 7. sınıfa kadar devam eden Ahmet Anıl Aktaş, babasının yurtdışı görevi nedeniyle 2007 yılında Almanya’nın Dortmund şehrine gelir. 8. sınıfı iki dilli (Bilinguale) Realschule’ye başlayan Ahmet Anıl, kısa sürede okul başarısıyla 10. sınıf kalifikasyon alarak liseye (Gymnasium) devam eder. Liseden mezun olduktan sonra Türkiye’de Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği’ni kazanan Anıl, bu bölümde okurken ilk defa Erasmus sınavıyla Berlin Teknik Üniversitesi’nde kendi alanında bir  dönemde içinde hem eğitim görür, hem de eşzamanlı olarak Hamburg’da uluslarası denizcilik firmasında yurtdışı stajını yapan ilk Türk öğrenci olarak bu imkanın Türkiye’deki başka öğrenciler tarafından da değerlendirilmesi için yolun açılmasına vesile olur.

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin izin ve destekleri ile 2012 yılından bu yana düzenli olarak her yıl farklı konu ve kategorilerle gerçekleştirilen 7. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Ödülleri, Crowne Plaza Asia Hotel’de düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenen ödül törenine İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Sina Şen, Başaran Bayrak başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Birçok denizcilik kurumu ve özel sektör temsilcilerinin destekleri ile Türk gemi ve yat sektörünün bir araya gelmesine öncülük eden yarışmada bugüne kadar yolcu vapuru, balıkçı gemisi, motor ve yelkenli yat, deniz taksi, restoran ve etkinlik teknesi, özel amaçlı gemiler gibi çeşitli konularda yarışmaya girenlere ödüller verildi.

Bu yılki konusu “turistik denizaltı tasarımı” olan yarışmaya 38 öğrenci, 17 farklı proje ile katılım sağladı.

Denizaltı tasarımı konusunda gerçekleşen yarışmanın 40.000 TL’lik birincilik ödülünü Yıldız Teknik Üniversite ve Maltepe Üniversitesi öğrencileri Anıl Aktaş, Ayşe Günal ve Said Kaya’dan oluşan tasarım grubu Orca isimli projeleriyle kazandılar.

Para ödüllerinin yanı sıra yarışmada derece elde eden öğrenciler, yurtdışında yüksek öğrenim için Ticaret Bakanlığı ve Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından eğitim ve yaşam giderlerine ilişkin destek başvurularında bulunmaya hak kazandı.

Ercüment Aydın / Dortmund

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu