Haberler

Iserlohn’daki Müslüman mezarlarına yapılan saygısızlığı şiddetle kınıyoruz

Göç alan bir ülkede, göçün siyasi ve sosyal alanda kabul gördüğünün en önemli göstergesi, toplumun göçmenlerin kültürel değerleriyle nasıl ve ne derece de kabul gördüğüne bağlıdır.

Göçmenlerin kültürel kimliklerini kabul etmek ve saygı duymak aynı zamanda bu ülkedeki göçmenlerin kendilerini yerli gibi hissedip hissetmediklerinin göstergesi olabilecek bir barometredir.

Göçmenlerin bu ülkeyi “vatan” olarak tanımlanmalarında büyük etkisi olan bu önemli kimlik faktörlerinden biri de cenazelerini  “yeni vatanda” defnedilmesidir.

Yeni yılın ilk günü Almanya’nın Iserlohn şehrinde bir Müslüman mezarlığına yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Müslümanlara yönelik Islam karşıtı aşırılıkların gün geçtikçe daha da arttığını büyük bir kaygı ile gözlemlemekteyiz.

Bu eylemler, Müslüman toplumu olarak bizi endişeye sevk etmektedir. Bu yapılan insanlık dışı hareketin aydınlatılacağını ve saldırıların faillerinin Alman Emniyet birimlerince en kısa sürede kanun önüne çıkarılacağını ümid ediyor, böylesine menfur olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz. Keza yetkili makamlardan bu tür hadiselerin yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz.

İmam Cengiz
ATİB Genel Sekreteri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu