GündemSpor

Mesut Özil’e sosyal medyadan destek çığ gibi büyüyor

Almanya’da uğradığı ırkçı saldırılar sonrası Alman Milli Takımını bırakma kararı alan Mesut Özil’e sosyal medyadan destek çığ gibi büyüyor.
Mesut Özil’e Almanya’da yaşayan Türkler de destek veriyor.
İngiltere’de Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf sonrası Alman kamuoyu ile oyuncuyu hedef gösteren Türkiye düşmanı Cem Özdemir‘in eleştiri odağı olan Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, Alman Milli Takımı’nı bırakma kararı aldı.

Alman Milli Takımı’nda 2009’dan bu yana 92 kez forma giyen, 23 gol atan ve 2014 FIFA Dünya Kupası’nı kazanan, 2010’da da dünya 3’üncülüğü yaşayan Mesut Özil, kararını şu ifadelerle anlattı:

“Almanya Futbol Federasyonu, Türk kökenime saygısızlık yaptı”
“Irkçılık ve saygısızlığa maruz kalmış hissederken, artık Almanya’yı uluslararası düzeyde temsil edemem. Almanya formasını gurur ve heyecanla giyerdim ama artık aynı şeyleri hissetmiyorum. Bu kararı vermek çok zordu çünkü her zaman takım arkadaşlarım, antrenörlerim ve Alman halkı için her şeyimi verdim. Fakat Almanya Futbol Federasyonunun üst düzey yöneticilerinin Türk kökenime saygı göstermemeleri ve beni bir siyasi propaganda aracına dönüştürmeleri, işleri dayanılmaz noktaya getirdi. Bunun için futbol oynamıyorum. Arkama yaslanıp öylece duracak değilim. Ayrımcılık asla kabul edilemez.”
Sosyal medya özerinden Mesut Özil ile gurur duyduklarını ifade eden Türkler, ülkede her alanda gizli ya da açık ırkçılığın yaşandığını, bu ırkçılığın futbola da yansıdığının bahsederek “Adamsın Mesut“, “Sesinle gurur duyuyoruz”, “Avrupa’nın Fatihisin”, “Mesut ırkçılığa gol attı” gibi övgü dolu sifadelerle Mesut’a sahip çıktılar.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, twitter hesabından Mesut’u asil duruşundan dolayı tebrik etti. Ayrıca Almanya’da maruz baskıya kaldığını düşünen Kalın, nezaket, hoşgörü ve çoğulculuk nerede kaldı ifadeleriyle eleştirdi.


Adalet Bakanı Aldulhamit Gül de yine twitter hesabından “Almanya Milli Takımı’ndan ayrılarak faşizm virüsüne karşı en güzel golünü atan Mesut Özil’i tebrik ediyorum. Yolun, bahtın açık olsun.“ Ifadelerini kullandı.


Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da twitter hesabından Mesut’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekilmiş fotoğrafını paylaşarak, “Mesut Özil kardeşimizin sergilediği onurlu duruşu yürekten destekliyoruz.” paylaşımında bulundu.
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, ırkçılığa maruz kaldığı gerekçesiyle Almanya Milli Futbol Takımı’nı bıraktığını açıklayan Türk asıllı Mesut Özil’e destek verdi. “Asrın güreşçisi” unvanına sahip olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu eski milli sporcu Yerlikaya da “82 milyon kişinin tek yürek olarak gönül sınırlarını Mesut’a açtığını” dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu