Haberler

Nazi planlarını altüst eden Norveçli Ronneberg öldü

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın nükleer silah geliştirme planlarını bozan Norveçli Joachim Ronneberg 99 yaşında hayatını kaybetti.

Norveç’in İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı mücadele veren direniş kahramanlarından Joachim Ronneberg hayatını kaybetti.

Savaş sırasında Nazi işgali altındaki Norveç’te Almanların nükleer silah programı kapsamında ağır su üretiminde kullanılan Norsk Hidroelektrik Santrali’ne karşı düzenlenen başarılı bir sabotaj timinin parçası olan Ronneberg 99 yaşındaydı.

Savaştan sonra radyo gazetecisi olarak çalışmaya başlayan Ronneberg, askerlik anılarıyla ilgili konuşmaktan kaçınıyordu. Ancak 1970’lere gelindiğinde sessizliğini bozan eski asker, savaşın yıkımı ve totaliter rejimlerin tehlikesi konularında genç nesilleri uyaracak şekilde kamuoyunu bilgilendirici konuşmalara katıldı.

Ölümüne kadar ülkesinde saygın bir kişilik olarak anılan Ronneberg, savaşla ilgili olarak “Bugün yetişen nesil barış ve özgürlük için savaşmaya her zaman hazır olmamız gerektiğini anlamalıdır” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu