Gündem

Sachsenheim DİTİB Camii‘nin 20. Kuruluş Yılı

Stuttgart – Sachsenheim DİTİB Mimar Sinan Camii, kuruluşunun 20. yılını belediyenin kültür evinde muhteşem bir merasimle kutladı. 1997 yılında kurulan ve 2007 yılında hizmete giren DİTİB Mimar Sinan Camii‘nin 20. yılı iki gün boyunca geniş katılımlı bir kitleyle kutlandı.

Sunumunu Mihriban Harbi ve Taha Yalçın’ın yapmış oldukları açılış merasimi,

Mimar Sinan Camii din görevlisi Eşref Kaçmaz ‘ın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından caminin kurucu üyesi ve dernek başkanı İsmet Harbi, kuruluştan bugüne kadar geçen merhaleleri kısaca bilgiler verdi.

Belediye Başkan Vekili ve aynı zamanda caminin mimarı Burkhard Bayer kürsüye gelerek belediye ile derneğin karşılıklı güven ortamında yaptığı övgüyle bahsetti. Bayer, DİTİB Camii’nin Sachsenheim için bir zenginlik kaynağı olduğunu dile getirdi.

Merasimde dönemin Belediye Başkanı Andreas Stein, Başkan İsmet Harbi ve ekibi ile iş birliği sonunda bir dernek binası yapıldığını ve bu zaman içerisinde derneğin Alman halkına güven telkin ettiğini dile getirerek, DİTİB Sachsenheim’ın her iki toplum arasında güzel bir köprü oluşturduğunu söyledi.

20.yıl kutlamalarına Sachsenheim Katolik ve Protestan kiliseleri papazları da katılarak konuya ilişkin açıklamalarda bulundular. Protestan Kilisesi Papazı Britta Schleyer 2 yıl önce derneğin fikir öncülüğünde yapılmış olan, tüm dinlerde ortak duanın çok olumlu bir hava getirdiğine değindi ve derneğin bölgede çok şeffaf, halka açık, dışa dönük çalışmalar yapmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Dernekte 20 yıl kadınlar kolu başkanlığı yapmış olan kurucu üye Ayşe Harbi, “Daha önce hiç böyle bir dernekleşme olmadığı için kadın cemaatimizin de böyle bir oluşuma olan heyecanları bizim çalışmalarımızı kolaylaştırdı ve camimizin olmadığı dönemlerde belediye kütüphanesinde veya gençlik evlerinde faaliyetlerimizi yapıyorduk“ dedi.

Protestan kilisesi öncülüğündeki Lichtenstern Gymnasium lisesi Müdürü Reinhart Gronbach okulda 20’ye yakın Müslüman öğrencinin öğrenim gördüğüne ve bu öğrencilerin hem kendi dinlerini yaşadıklarını hem diğer dinleri öğrendiklerini bunun toplumda önemli bir köprü rolü oynadığına dikkat çekti. Gronbach, her sene okulda İslam din dersi bünyesinde cami ziyaret edip, İslam hakkında bilgi aldıklarını ve bundan da okul olarak çok mutlu olduklarını dile getirdi.

20.yıl kutlamasında ilk günden bugüne kadar faaliyetin, basın kupürleri ve fotograflarla sergilenmesi katılımcıları yıllar öncesine götürerek, duygulu anlar yaşattı.

Stuttgart-Feuerbach Camii din görevlisi Eyüp San de camilerin önemine değinerek, içinde bulundukları toplumda ahengi ve uyumu sağlayabilmek için dışa dönük çalışmaların önemine değindi ve bu konuda Sachsenheim‘da örnek çalışma sergilediğini yerinde izleyip takdir etti.

Tasavvuf musikilerinin seslendirildiği 20. yıl kutlama programın sonunda günün anısına bütün katılımcılara plaket takdim edildi.

Ercüment Aydın / Sachsenheim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu