Genel

Yurtdışındaki Çocuklarımız İçin Türkçe Öğreticileri Yetişiyor

Başkanlığımız yurt dışında yaşayan çocuklarımıza anadilleri olan Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretecek eğiticileri yetiştirmek amacıyla Türkiye’nin köklü ve yenilikçi 5 üniversitesi ile protokol imzaladı. Protokoller ile üniversiteler bünyesinde burslu “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans” programları açılacak. Önümüzdeki akademik yılda hayata geçirilecek programlara başvurular ise hemen başlıyor.

Yurt dışındaki gençlerimizin sosyal, kültürel ve mesleki yönden iyi yetişmesi için çalışmalar yürüten YTB, orada büyüyen çocuklarımızın anadilleri olan Türkçe konusunda da önemli programlar yürütüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl YTB-Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle Türkçe öğretecek eğitimcilerin yetiştirilmesi amacıyla başlatılan ve başarılı sonuçlar veren “Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı”, ülkemizin köklü ve yenilikçi 5 üniversitesiyle imzalanan protokolle “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı” şeklinde genişletildi. Bu kapsamda Akdeniz Üniversitesi,  Hacettepe Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde açılacak olan yüksek lisans programlarıyla yeni eğiticilerin yetiştirilmesi planlanıyor.

TÜRKÇE’Yİ MUHAFAZA ETMEK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Protokol töreninde konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın anadilleri Türkçeyi muhafaza etmelerinin ve alt soylarına aktarmalarının hayatî bir önem taşıdığına dikkat çekti. Dünyadaki diğer ülkelerin diasporalarına yönelik politika ve faaliyetlere bakıldığı zaman, onların da aynı bakış açısına sahip olduğunu belirten Eren, “Bu sebeple, ülkemizin yurtdışında yaşayan vatandaşlarına ve bilhassa genç vatandaşlarına yönelik son yıllarda zenginleşen politika ve faaliyetlerinin ‘anadil’ mevzusuna odaklanmasında isabet vardır” dedi.

TÜRKÇE’Yİ VE TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YENİ NESİLLERİ AKTARACAK EĞİTİCİ YETİŞTİRECEĞİZ

Üniversiteler bünyesinde açılacak programlarla Türkçeyi ve Türk kültürünü yeni nesillere tanıtacak eğiticilerin yetiştirilmesini planladıklarını anlatan Başkan Eren şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl Sakarya Üniversitesiyle yaptığımız ilk uygulamanın olumlu sonuçlar vermesi, bu eğitim programının diğer üniversitelerimize de yayılması yönünde bir teşvik sağlamıştır. İçinde bulunduğumuz yılın Ekim ayında başlanacak derslerle birlikte, eğitim programımız Antalya Akdeniz Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tezli olarak işlenmeye başlayacaktır.”

PROGRAM, ÜLKEMİZ YÜKSEKÖĞRETİMİNİN ULUSLARARASILAŞMASINA DA KATKI SAĞLAYACAK

Programa kabul edilen adayların mezuniyetleri sonrasında yaşadıkları ülkelere dönerek Türk çocuklarına anadillerini lâyıkıyla öğretmeleri konusunda önemli roller üstleneceklerini belirten Eren, programın yalnızca yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza değil, ülkemiz üniversitelerine ve ülkemiz yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına da katkı sağlayacağının altını çizdi.

İmza törenine katılan üniversitelerin temsilcileri de programa vermiş oldukları destekten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, programın gelişmesi için de ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler. Programda YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Şişman da yer aldı. Şişman, yeni açılacak bu programın başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade ederek YTB’ye ve üniversite temsilcilerine teşekkür etti.

PROGRAMA KİMLER BAŞVURABİLİR

Üniversiteler bünyesinde açılacak olan programa yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahipleri başvurabilecek. 2018-19 döneminde açılacak program iki yarıyıl ders dönemi ve adayın kendi ülkesindeki bir eğitim kurumunda tamamlayacağı iki yarıyıldan oluşan staj ve tez dönemini kapsayacak şekilde dört yarıyıldan oluşuyor. Başvuruların ardından programlara kabul edilen adayların üniversite eğitim harçları YTB tarafından karşılanacak olup ayrıca, öğrencilere aylık 1500 TL burs ve ücretsiz konaklama imkânı sunulacak. Adaylardan mezuniyetleri sonrasında ise yaşadıkları ülkelere dönerek, Türk çocuklarına anadillerini öğretme konusunda roller üstlenmeleri bekleniyor.

BAŞVURALAR HEMEN BAŞLIYOR

İmzalanan protokollerin ardından başvuruların alınmaya başlanacağı programa ilişkin detaylı bilgiler ise “www.ytb.gov.tr/turkceylp/”  adresinde yer alıyor. 2018-2019 akademik yıllarda başlayacak programlara son başvuru tarihi ise 3 Eylül 2018 olarak belirlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu