GündemSpor

Schröder’den Maas’a Mesut Özil eleştirisi

Eski Almanya Başbakanı Schröder, Dışişleri Bakanı Maas’ı Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil hakkında kullandığı olumsuz ifadeler nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.
Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Almanya Milli Takımı’nı bırakma kararı alan Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil hakkında olumsuz ifadeler kullanan Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı eleştirdi.
Süddeutsche Zeitung’a açıklamada bulunan Schröder, Bakan Maas’ın Mesut Özil hakkında pazartesi günü kullandığı “İngiltere’de yaşayan ve çalışan bir multimilyonerin Almanya’ya entegre olma yeteneği hakkında bilgi verebileceği inancında değilim” ifadeleri için ”Basit ve katlanılamaz” dedi.
Maas’ın açıklamalarını “sıkıcı ifadeler” olarak niteleyen Schröder, söz konusu ifadelerin sosyal demokratların uyuma dair görüşleriyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını vurguladı.
Maas’ın, Mesut Özil hakkındaki ifadeleriyle dolaylı olarak futbolcuyu çok para kazanmak ve Almanya’da yaşamamakla itham ettiğini ifade eden Schröder, Maas’ın Özil’in Almanya’ya gerçekten ait olup olmadığı konusunda kuşkusu olduğunu gösterdiğini belirtti.
Schröder, Heiko Maas’ın açıklamalarının Mesut Özil’i, ailesinin Türk kökenli olması nedeniyle istemeyenlerin eline koz verdiğini de dile getirdi.
Sormazlar mı? Cem Özdemir konuşurken Sayın Maas, ona basit ve katlanılmaz diyebildiniz mi? Entegre olmayı siz asimile olarak mi görüyorsunuz veya diz çöküp yalvarmasını mı? Sayın Schröder, demokrasi beşiği dediği(niz) Almanya’da Türk kökenli olmak “koz“ olarak mı kullanılıyor. Devletin bihayli demokrasi sıkıntısı var olduğu aşikar. MESUT aşağılayıcı ve ötekileştirici cümleleri hak etmediği gibi, devletin üst düzey insanları bu işi hala sulandırmaya devam etmektedir. Tek cümle, Almanya’da az görülen demokrasi ve halkı küçük görme geleneği bütün hızıyla devam etmektedir. Artık biz de Alman Milli Takımı‘na MesutSUZ bir dönem diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu