Gündem

Trump akıl almaz kararlarıyla kendi ayağına sıkıyor

Trump’ın dünyaya açtığı ticaret savaşı Amerikan otomobil devi Ford’u zora soktu. Ford, Çin’de yaptırdığı ve Amerika’ya satmayı planladığı yeni model Ford Activa aracının satışlarını yaşanan kriz nedeniyle durdurmak zorunda kaldı.

Trump’ın dünyaya açtığı ticaret savaşı, Amerikan üreticilerini hem Avrupa’da hem diğer ülkelerde zora soktu. Ford’un Çin’de yaptırdığı ve Amerika’ya satmayı planladığı yeni model Ford Activa aracının satışlarını yaşanan kriz nedeniyle durdurmak zorunda kaldı.

GM BAZI MODELLERİNİ ÜRETMEYECEK

Ucuz işçilikte başı çeken Çin olmasına rağmen Çin’dek en büyük araç üreticisi olan GM (General Motors) kendisine vergi muafiyeti gibi kolaylıkların sağlanmaması durumunda belli araçların üretimini durduracağı sinyalini verdi.

MEKSİKA’YI HEDE ALMIŞTI

Ford, 2017 yılında ABD Michigan’daki Ford fabrikasını Meksika’ya taşıma planını durdurdu ve ABD seçimlerinden sonra fabrikasını Çin’e taşıdı. Ford’tan yapılan açıklamada bu hamleyle bir milyar doların cepte kaldığını duyurmuştu. Bu karar üzerine o tarihte başkan olmayan Donald Trump, Meksika’yı eleştirmişti.

ABD’DEKİ EKSİKLİĞİNİ ECOSPORT İLE KAPATACAK

Yaşanan ekonomik gerilim sonrası Ford, Hindistan’da yaptırdığı  EcoSport adlı araçları ithal ederek Amerika’daki eksikliğini gidermeyi planlıyor.  Trump’ın aldığı ek vergi kararları sadece otomobil üreticileri değil diğer üreticilerinde etkiledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu