Haberler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu Gümülcine’de kutlandı

Anavatan Türkiye’de coşkuyla kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Batı Trakya’da da kutlandı. T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Gümülcine’de resepsiyon verdi.

Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu 29 Ekim Pazartesi akşamı Cris&Eve hotelinde düzenlendi.

Resepsiyona T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, eşleri, muavin konsoloslar ve eşleri, azınlık milletvekilleri, belediye başkanları, eyalet meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilciler, Batı Trakya’nın farklı köylerinden yüzlerce soydaş katıldı.

Resepsiyona, ayrıca yerel davet edilen çok sayıda Yunanlı yönetici katıldı.

Soydaşların büyük ilgi gösterdiği resepsiyonda misafirleri Başkonsolos Ömeroğlu ve muavin konsoloslar salonun giriş kapısında karşılandı ve tebrikler kabul ettiler.

Davetlilerin salona gelmesinin ardından Muavin Konsolos İbrahim Sakli tarafından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyer Bayramı ile ilgili kutlama mesajı katılımcılara okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. kuruluş yıldönümü ile ilgi mesajında şunları belirtmektedir;

“Ülkemizde ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Cumhuriyetin ilanının 95. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbi’nin kazanılmasına ve yeni devletin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum.

İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkenin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır. Ülkemizi ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma’ mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum.

Bugün açılışını yapmakta olduğumuz İstanbul’daki yeni havalimanımız da işte bu ışıklardan biridir. Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız. İşte bu sebeple ülkemiz, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğu halde, insani yardımlar konusunda milli gelire göre ilk sırada yer alıyor.

Herkesin kapısını ve kalbini kapattığı sığınmacılara evini ve yüreğini açan, insani sorumluluklarını bihakkın yerine getiren tek ülke Türkiye olmuştur. Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz. Bizler, 95. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum.”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyona katılan davetlilere yiyecek ve içecek ikram edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu