Haberler

Türkiye Diyanet Vakfı 81 ülkede 1 milyon 205 bin Kur’an-ı Kerim hediye etti

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında bu zamana kadar Türkiye ile birlikte 81 ülkede 36 dil ve lehçede bastırılan 1 milyon 205 bin 522 Kur’an-ı Kerim ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, dünyanın dört bir yanındaki mazlum ve mağdurlara bir yandan insani yardım ulaştırırken bir yandan da toplumların manevi eksikliğini giderecek çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hediyem Kur’an Olsun Projesi’nin de bu çalışmaların başında yer aldığını ifade eden Açık, şunları kaydetti:

“Fikir, şükür ve aynı zamanda zikir kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in her eve girmesi için gayret ediyoruz. Hayatları boyunca Kur’an-ı Kerim’i Mushaf olarak görememiş kardeşlerimize Allah’ın kelamı Kur’an-ı Kerim’i ulaştırıyoruz. Ülkemizde hastaneler ve cezaevleri başta olmak üzere, eğitim kurumlarında, yurt dışında ise yetimhaneler, medreseler, okullar öncelikli olmakla birlikte Kur’an-ı Kerim’e ulaşamayan toplumun her tabakasındaki kardeşlerimize hayat kitabımızı hediye ediyoruz. Özellikle açlık ve yoksulluğun hat safhada olduğu Afrika ülkelerinde çocuklar luh adı verilen tahta ve deri parçaları üzerinde Kur’an-ı Kerim’i öğrenip hafızlık yapmaya çalışıyor. Bu insanlara hediye ettiğimiz Kur’an-ı Kerimler onların hem hayatını kolaylaştırıyor hem de çok mutlu oluyorlar.”

Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte bu zamana kadar Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Çince Amherice, Azerice, Bambaraca, Boşnakça, Bulgarca, Chechewa, Danca, Darica, Ermenice Batı, Ermenice Doğu, Farsça, Gürcüce, Kazakça, Kırgızca, Kürtçe, Malayalamca, Moğolca, Özbekçe, Portekizce, Romence, Rusça, Samoaca, Shonaca, Tamilce, Tatarca, Ukraynaca, Uygurca, Yorubaca olmak üzere toplamda 36 dilde Kur’an-ı Kerim meali bastırdıklarını ifade eden Açık, “2016-2021 yılları arasında 364 bin 212’si yurt içi 841 bin 310’u yurt dışı olmak üzere bastırdığımız 1 milyon 205 bin 522 Kur’an-ı Kerim’i Türkiye ile birlikte 81 ülkede ihtiyaç sahiplerine hediye ederek yaşantılarını Kur’an eksenli şekillendirmelerine yardımcı olduk” diye konuştu.

2022 yılında 50 ülkede 350 bin Kur’an-ı Kerim hediye edilmesi hedefleniyor

Çalışmaların 2022 yılında da hız kesmeden devam ettiğini, gelen bağışlar doğrultusunda ihtiyaçların belirlenerek Kur’an-ı Kerim basımlarının gerçekleştirildiğini belirten Açık, “2022 yılında ise Polanya’da Lehçe, Macaristan’da Macarca, Yurtiçi Prestij Osmanlıca, Doğu Afrika ülkelerinde Swailice, Hindistan’da Hintçe, Bangladeşte Bengalce, Malezya’da Malayca ve Endonezya’da Endonezce olarak 8 ayrı dilde toplam 350 bin adet meal çalışması planlıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra inşallah 50 ülkede ihtiyaç sahibi kardeşlerimize Allah’ın kelamını ulaştırmış olacağız.” dedi.

Açık, Hediyem Kur’an Olsun Projesi kapsamında bir kişinin daha Kur’an-ı Kerim ile tanışmasına vesile olmak isteyen vatandaşların KURAN yazıp 4333’e SMS göndererek 30 TL tutarında bir Kur’an-ı Kerim’i ihtiyaç sahiplerine bağışlayabileceğini veya online olarak bagis.tdv.org sitesinden, bankalar yoluyla projeye destek olabileceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu