Haberler

Türkiye’den ABD Heyeti’ne F-35 cevabı

Türkiye ile ABD arasında krizin sürdüğü bir dönemde Amerika’dan üç kongre üyesi Ankara’ya geldi. İlişkilerin düzelmesini istediklerini ifade eden heyet, “S-400’den vazgeçin, F-35’lerin teslimatının engellemesi kararı aşılsın” mesajı verdi. Türkiye’den ise “Müşteri değil, ortağız” mesajı geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD Kongresi’nden bir heyet, Türkiye’yi ziyaret etti.

ABD Temsilciler Meclisi Üyeleri Michael Turner, John Garamendi, Tom Marino ve ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Robert Hood ile Temsilciler Meclisi personelinden oluşan heyetin, Dışişleri ve Milli Savunma bakanlıklarında temaslarda bulunduğu belirtildi.

Kongre üyelerinin ayrıca, NATO Parlamenter Asamblesi Genel Sekreteri David Hobbs ile TBMM’de temaslarda bulunduğu, F-35 Programı kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayiine (TAI) de ziyaret gerçekleştirdiği aktarıldı.

Edinilen bilgiye göre, kongre üyeleri ABD Savunma Bakanlığı’nın, S-400’ler konusunda teknik inceleme yaptığını ve 60 gün içinde kongreye bir rapor sunalacağını belirti.

S-400’lerin NATO mühimmatıyla uyumlu olup olmadığının bu raporla ortaya çıkacağına dikkat çektiler.

Heyetin ”Henüz zaman var S-400 alınmasından vazgeçilmesi durumunda kongrede F-35’lerin teslimatının engellemesi kararının aşılabileceği” mesajını ilettikleri de öğrenildi.

Türk tarafı ise kongrede Türkiye aleyhine kararlar alındığını hatırlatarak “Olumsuz bir tavır var bu tavrın değişmesi gerekir” mesajı verdi.

“MÜŞTERİ DEĞİL, ORTAĞIZ”

Türk heyeti ise, “F-35 projesinde müşteri değil, ortağız” hatırlatmasında bulundu.

Türkiye kanadı görüşmede, Amerika ile yaşanan sıkıntılı konu başlıklarını da gündeme getirdi. Amerika’nın PKK terör örgütü ile mücadele, üzerine düşenleri yerine getirmediğinin altı çizildi. FETÖ elebaşının Türkiye’ye iadesine ilişkin kararlılık mesajı ile DEAŞ ile mücadele de vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu