Haberler

Akdeniz’de kazan kaynıyor, yine çıbanbaşı Trump

Esed rejiminin İdlib’in kapısına dayanmasının ardından bir saldırı olacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Rusya ve ABD’den karşılıklı İdlib üzerinden yapılan açıklamalar sonrası, Rus cephesinden bu sabah iki önemli açıklama geldi. Türkiye ise kentte herhangi bir saldırı olamaması için diplomatik kanallardan bastırıyor.

Son günlerde İdlib’e saldırı olabileceği iddiaları var. Türkiye’nin, bir saldırı olması durumda felaket yaşanacağını her fırsatta dile getirdiği ve diplomatik yollarla sorunun çözülmesinin doğru olacağını hatırlattığı İdlib kenti üzerinden Rusya ve ABD cephesinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Rusya yaptığı açıklamalarla ABD, Fransa ve İngiltere’nin, sivil toplum örgütü olan Beyaz Baretliler’i kullanarak İdlib’te kimyasal saldırı provokasyonu yapıp ABD’nin rejime saldıracağını iddia ediyor.

ABD’nin başını çektiği ülkeler ise, Esed rejiminin kimyasal bir saldırı hazırlığında olduğunu belirtiyor. Bu tür saldırılarının kendilerinin kırmızı çizgisi olduğunu dile getiriyorlar.

ABD VE RUSYA SAVAŞ GEMİLERİNİ HAZIR KONUMA GETİRDİ

Tüm bu gelişmeler ışında, bugün Rusya’dan çok önemli iki açıklama yapıldı. İlk açıklamada Rusya, Suriye’nin İdlib kentinde sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı provokasyonunun planlandığı istihbaratına ulaştıklarını iddia edip, Akdeniz’e Kalibr füzesi donanımına sahip iki fırkateyninin yanı sıra bir mayın gemisi daha gönderdiğini duyurdu. İkinci açıklamasında ise, ABD’nin Ortadoğu’daki askeri gücünü kullanarak rejim güçlerine saldırıya hazırlandığını ve USS Ross savaş gemisinin 25 Ağustos’ta Akdeniz’e girdiğini ve 28 Tomahawk füzesi taşıdığını iddia etti.

ABD DAHA ÖNCE VURMUŞTU

ABD, Fransa ve İngiltere, muhaliflere karşı kimyasal silah kullanan Beşar Esed’e ait askeri tesislere iki kez saldırı düzenlemişti. Akdeniz, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi’ndeki savaş gemilerinden ise, Suriye’ye füzeler fırlatılmıştı.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu